Trądzik a trądzik różowaty. Czy i jakie składniki naturalne mogą wspomóc pielęgnację?
Rosnąca liczba producentów surowców kosmetycznych oraz możliwość wykonania specjalistycznych badań obiektywnie potwierdzających skuteczność ich działania powoduje, że wachlarz dostępnych rozwiązań wspomagających walkę zarówno z trądzikiem pospolitym, jak i trądzikiem różowatym jest ogromny.
Z drowa, promienna skóra twarzy, odpowiednio nawilżona i natłuszczona. Skóra gładka, przyjemna w dotyku, o zdrowym wyglądzie i kolorycie, bez widocznych zmian, wyprysków – taką cerę chciałby mieć każdy, niezależnie od wieku, płci czy regionu geograficznego, w którym żyje. Normalna skóra to po prostu skóra zdrowa. Niestety, mnóstwo czynników zaburza jej prawidłowe funkcjonowanie. Dzieje się tak z wielu powodów, m.in. niehigienicznego trybu życia, braku kompleksowej pielęgnacji, źle dobranych produktów do jej pielęgnacji (nieuwzględnianiu faktycznego typu skóry), chorób, skłonności genetycznych etc. Współcześnie niestety problemy ze skórą pojawiają się coraz częściej: stany zapalne, zaczerwienie, alergie, atopia czy tytułowe trądzik i trądzik różowaty. Podstawa walki z danym problemem to prawidłowe jego rozpoznanie.
Uporanie się m.in. z trądzikiem jest bardzo czasochłonne, wymaga dyscypliny. Czy stosowanie naturalnych składników podczas codziennej rutyny, pielęgnacji skóry, może wspomóc przywrócenie wyglądu zdrowej, zadbanej skóry?
Trądzik a trądzik różowaty
Trądzik i trądzik różowaty to dwie odmienne jednostki chorobowe skóry, które wymagają skupienia na innych funkcjach stosowanych produktów kosmetycznych i wykorzystanych w nich składników aktywnych.
Trądzik (trądzik pospolity) przeważnie kojarzy się z okresem dojrzewania, kiedy to gruczoły łojowe intensyfikują swoje działanie. Niemniej wiek nie jest determinantem pojawienia się trądziku. Należy on natomiast do najczęściej występujących chorób skórnych. Wśród głównych przyczyn trądziku zwyczajnego wyróżnia się: nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe, stan zapalny, Gram dodatnie bakterie Propionibacterium acnes, wzmożone rogowacenie mieszków włosowych. Trądzik występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Najwięcej osób choruje w okresie młodzieńczym, jednak przypadłość ta pojawia się również w wieku dorosłym. Zmiany skórne można zauważyć w miejscach zwiększonego występowania gruczołów łojowych, czyli przede wszystkim na twarzy, ale i na plecach czy klatce piersiowej.
W przypadku pielęgnacji skóry twarzy z trądzikiem różowatym należy zwrócić szczególną uwagę na wybór produktów kosmetycznych rekomendowanych do stosowania: w celu regulacji pracy gruczołów łojowych oraz o działaniu antybakteryjnym. Takie działanie zapewnia szereg ekstraktów naturalnych, zarówno znanych od stuleci w medycynie tradycyjnej, jak i wyciągów z egzotycznych roślin. Do walki z trądzikiem pospolitym pomocne są ekstrakty ziołowe, które w domowej pielęgnacji stosowane są od lat. Jednym z nich jest każdemu znana pokrzywa. Wykorzystuje się ją w pielęgnacji skóry skłonnej do przetłuszczania, trądziku, przy zmianach skórnych. Działa oczyszczająco oraz bakteriobójczo, wspomaga proces gojenia zmian skórnych. Dzięki naparom z pokrzywy skóra odzyskuje zdrowy, promienny wygląd.
Inną znaną i stosowaną rośliną jest szałwia lekarska. Wspomaga ona walkę z trądzikiem, zmniejsza przetłuszczanie skóry, działa przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie, antyseptycznie, przeciwzapalnie. Roślina ta wykazuje właściwości oczyszczające i tonizujące.
Cały artykuł przeczytasz w wydaniu 2/2022 Przemysłu Farmaceutycznego
Komentarze