Partner serwisu
21 lipca 2021

Jak zadbać o skórę latem? Ochrona przed słońcem i profilaktyka czerniaka z wykorzystaniem nowych technologii

Kategoria: Aktualności

Choć wielu z nas z niecierpliwością czekało na letnie upały, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że mogą być one niezwykle niebezpieczne dla naszej skóry. Najbardziej dotkliwą oznaką braku umiaru w korzystaniu ze słońca nie są jednak same poparzenia, a nowotwór skóry, zwłaszcza czerniak, który może być ich konsekwencją.

Jak zadbać o skórę latem? Ochrona przed słońcem i profilaktyka czerniaka z wykorzystaniem nowych technologii

Skóra jest naszym największym narządem i odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Chroni ciało przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, jest elementem systemu regulacji temperatury i pozwala nam odczuwać dotyk. Właśnie dlatego powinniśmy o nią dbać, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy jest szczególnie narażona na silne promieniowanie UV.

Chroń się przed słońcem

Ochrona skóry przed słońcem ma ogromne znaczenie – w ten sposób opóźniamy procesy starzenia się i dbamy o swoje zdrowie. Skutki oddziaływania promieniowania słonecznego obejmują wczesne reakcje w postaci rumienia, oparzenia słonecznego i odległe w czasie związane z uszkodzeniem skóry takie jak zaburzenia pigmentacji, rozwój zmian przedrakowych i nowotworów. Dlatego tak istotna jest fotoprotekcja[1]. Jak więc skutecznie chronić swoją skórę latem? Sprawdźmy[2]

Stosuj kremy ochronne zawierające filtry UV – pamiętając o zabezpieczeniu skóry przez cały rok. Nawet gdy nie widzimy słońca (np. w pochmurne zimowe dni), jesteśmy narażeni na jego promieniowanie. Pamiętajmy również o powtarzaniu nakładania kremu (nawet wodoodpornego) w ciągu dnia, szczególnie po wyjściu z wody, wytarciu ręcznikiem lub kiedy spociliśmy się.

Unikaj przebywania w pełnym słońcu w godzinach 11.00-16.00 – w tych godzinach promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze.

Pamiętaj o ochronie głowy – należy chronić skórę głowy oraz uszy. Zadbajmy także o dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, które zapewnią odpowiednią ochronę dla naszych oczu.

Nawilżaj skórę – szczególnie po zejściu ze słońca co ją ukoi, odżywi i dostarczy odpowiednią dawkę wody.

Nie zapominaj o profilaktyce

W Europie obserwujemy duże zróżnicowanie w raportowanych współczynnikach zachorowalności na czerniaka pomiędzy poszczególnymi państwami również między tymi sąsiadującymi, o podobnych warunkach klimatycznych i podobnym fototypie skóry mieszkańców. W Polsce, w 2020 roku odnotowano ok. 3 700 nowych zachorowań z powodu czerniaka, natomiast w Niemczech (przy 2,2 razy większej liczbie ludności) w tym samym czasie ponad 31 000[3]. Jednocześnie prawie połowa chorych na czerniaka w Polsce umiera w ciągu roku w porównaniu do 10% u naszych zachodnich sąsiadów[4].

Szybka diagnoza czerniaka zwiększa szanse pacjentów na skuteczne leczenie. To dlatego tak duże znaczenie w walce z czerniakiem ma profilaktyka, w tym regularna samokontrola znamion skórnych. Jednak aby samobadanie przynosiło nam realne korzyści, warto wiedzieć, jak wykonać je poprawnie i na jakie kwestie zwracać uwagę.

Jakie cechy znamion powinny więc nas zaniepokoić i mogą wskazywać na rozwijającego się czerniaka? Sprawdźmy:

  • asymetria, np. znamię „wylewające się” na jedną stronę,
  • brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia,
  • czerwony lub czarny niejednolity kolor znamienia,
  • duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6 mm,
  • ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu[5].

Nowe technologie dla wczesnego wykrywania nowotworów skóry

Aby pomóc pacjentom w regularnym samobadaniu, Novartis Poland i SkinVision podpisały umowę partnerską, dzięki której aplikacja i usługa SkinVision są dostępne dla użytkowników w Polsce. SkinVision to sprawdzona klinicznie i objęta regulacjami usługa medyczna, w której centrum znajduje się aplikacja na smartfona. Aplikacja, łączącą technologię sztucznej inteligencji z wiedzą i doświadczeniem dermatologów, pozwala na wykrycie oznak większości często występujących nowotworów skóry z 95% dokładnością[6]. Za pomocą aparatu w smartfonie, użytkownik może wykonać zdjęcie skóry i uzyskać natychmiastową ocenę ryzyka oraz rekomendację, czy dalsza wizyta u lekarza jest wskazana, i jak szybko powinna nastąpić.  

Rola pacjenta na samym początku ścieżki diagnostycznej jest bardzo ważna – to on decyduje o zapisaniu się na konsultację lekarską, gdy coś go niepokoi. Brak świadomości kryteriów oceny nowotworów skóry może uśpić czujność onkologiczną i opóźnić diagnostykę. Tymczasem czerniak to nowotwór, który ma bardzo agresywny przebieg. Stąd pomysł na cyfrowe narzędzie, które wesprze Polaków w samokontroli znamion skórnych, a dzięki łatwej w użyciu technologii może nawet skłonić do wizyty te osoby, które normalnie nie zdecydowałyby się na badanie dermatoskopowe u dermatologa czy w poradni POZ – mówi Marta Wielondek, Dyrektor Generalny Novartis Oncology w Polsce. Co istotne, aplikacja działa bardzo intuicyjnie, tak by każdy mógł sobie poradzić z jej obsługą – dodaje.

Aplikacja SkinVision została zatwierdzona jako wyrób medyczny z europejskim znakiem CE. Posiada również certyfikat ISO w zakresie bezpieczeństwa informacji.

Aplikację można pobrać w Google Play, a także App Store. Co ważne, na stronie www.wiadomoscodskory.pl istnieje możliwość otrzymania kodu umożliwiającego bezpłatną kontrolę znamion skórnych z aplikacją SkinVision przez okres 12 miesięcy.

 

[1] Olek-Hrab K., Hawrylak A., Czarnecka-Operacz M.: Wybrane zagadnienia z zakresu starzenia się skóry. Post. Derm. Alergol.,25, 226-234, 2008

[2] https://www.akademiaczerniaka.pl/ochrona-skory - dostęp z dnia 24.06.2021

[3] Globocan 2020, International Agency for Research on Cancer, WHO. Dokument dostępny na stronie: https://gco.iarc.fr/today/data/factsheets/populations/616-poland-fact-sheets.pdf

[4] Globocan 2020, International Agency for Research on Cancer, WHO. Dokument dostępny na stronie: https://gco.iarc.fr/today/data/factsheets/populations/276-germany-fact-sheets.pdf

[5] https://www.akademiaczerniaka.pl/o-czerniaku/poznaj-abcde-czerniaka

[6] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jdv.15935

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ