Partner serwisu
16 lipca 2021

Atopowe Zapalenie Skóry – fakty i mity

Kategoria: Aktualności

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba o podłożu genetycznym, przebiegająca z okresami remisji i zaostrzeń. Na wystąpienie zmian o charakterze AZS oraz ich zaostrzenia wpływa wiele czynników, a sam przebieg może się różnić u poszczególnych osób, co sprawia, że wokół AZS narosło wiele mitów. Czas je zweryfikować!

Atopowe Zapalenie Skóry – fakty i mity

AZS można się zarazić!

Atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne, a objawy są wynikiem m.in. odmiennej budowy skóry i nieprawidłowej immunologicznej odpowiedzi organizmu na alergeny. AZS nie można się zarazić!

Z AZS się wyrasta!

Jeśli cierpliwie czekasz na ustąpienie z wiekiem objawów i całkowite wyleczenie z AZS, mamy dla Ciebie złą wiadomość! AZS charakteryzuje się naprzemiennie występującymi okresami remisji, kiedy objawy skórne się zmniejszają lub ustępują całkowicie oraz okresami zaostrzenia choroby, kiedy pojawiają się charakterystyczne dla schorzenia zmiany skórne rozmieszczone na całym ciele (zlokalizowane często na powiekach, w zgięciu łokci i pod kolanami oraz  na skórze karku). Remisja może utrzymywać się nawet przez kilka, kilkanaście, lub nawet kilkadziesiąt lat, co może być mylnie postrzegane jako wyleczenie. Jednak AZS to „związek” na całe życie! Pamiętaj – skóra atopowa jest inaczej zbudowana niż skóra zdrowego człowieka. Komórki tworzące naskórek nie przylegają do siebie, co sprawia, że atopowa skóra jest mniej „szczelna”, przez co szybko ulega przesuszeniu, staje się mniej elastyczna i jest nadreaktywna – alergeny łatwo przechodzą w głąb skóry, drażnią ją i wywołują reakcję zapalną. Odmienna budowa skóry oznacza, że nawet w okresie remisji, gdy twoja skóra ma się dobrze, odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa dla kondycji skóry. Bardzo ważne jest jej systematyczne nawilżanie i natłuszczanie, które odbuduje i wzmocni naturalną barierę hydrolipidową naskórka.

Przy AZS trzeba ograniczyć kąpiele!

I tak, i nie! Gorące, długie kąpiele mogą wypłukiwać lipidy pozbawiając skórę naturalnego płaszcza lipidowego, tym samym dodatkowo osłabiają i tak już naruszoną przy ASZ barierę hydrolipidową skóry. Jednak utrzymanie właściwej higieny w AZS jest kluczowe. Przy atopowym zapaleniu skóry bardzo często dochodzi do nadkażeń bakteryjnych, dlatego staranne oczyszczanie ciała z wszelkich zanieczyszczeń to niezbędny element codziennej pielęgnacji. Wybieraj łagodne środki myjące, które zachowują równowagę mikrobiomu i nie wysuszają skóry. Zbyt silne preparaty mogą nasilić objawy zapalenia. Po kąpieli delikatnie osusz ciało miękkim ręcznikiem, unikaj mocnego pocierania, a następnie zastosuj preparaty nawilżająco-natłuszczające.

„U osób z AZS istnieje funkcjonalny defekt bariery naskórkowej – zaburzenie w prawidłowym wytwarzaniu płaszcza lipidowego. Nieprawidłowości dotyczą m.in. niedoboru ceramidów, a także mocznika, wchodzącego w skład naturalnego czynnika nawilżającego (NMF). Konsekwencją tego są: nadmierna przeznaskórkowa utrata wody, duża wrażliwość na bodźce drażniące i zwiększona penetracja alergenów oraz suchość i skłonność do rozwoju stanu zapalnego w obrębie skóry. Dlatego podstawą pielęgnacji u osób z AZS jest odbudowa funkcji bariery naskórkowej. Aby to osiągnąć warto sięgnąć po kosmetyki, które zawierają w sobie emolienty aktywne, czyli substancje, które zostaną wykorzystane do utworzenia płaszcza lipidowego skóry. W ich formułach powinny się również znaleźć substancje, które pomogą uzupełnić niedostatki w warstwie rogowej – ceramidy i składniki NMF, takie jak mocznik” – mówi dermatolog, dr n. med. Paulina Kiluk.

Pamiętaj, postępowanie przy AZS musi być dostosowywane zarówno do nasilenia zmian, jak i do wieku chorego oraz ewentualnych powikłań przebiegu choroby.

Zapewnia utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia i natłuszczenia, przeznaczony do codziennej pielęgnacji przesuszonej, szorstkiej, podrażnionej i bardzo wrażliwej skóry, również skóry z AZS czy łuszczycą. Regularnie stosowany pomaga odbudować barierę hydro-lipidową naskórka.

W jego składzie znajdziesz: mleczan sodu, który utrzymuje odpowiedni poziom wilgoci, mocznik, który wiąże wodę w skórze, dzięki czemu działa intensywnie nawilżająco i sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna i gładka, pantenol, który koi podrażnienia, a jednocześnie działa przeciwzapalnie i wpływa na regenerację skóry, a także tokofenol, który zwiększa elastyczność, działa ochronnie oraz łagodzi podrażnienia.

www.amaderm.pl

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ