Partner serwisu
15 czerwca 2021

MEMOSENS 2.0: Co kryje się za nową generacją czujników?

Kategoria: Produkcja i maszyny

Dotychczas wyprodukowano ponad milion czujników Memosens pierwszej generacji, które udowodniły swoją skuteczność w przemyśle farmaceutycznym, biotechnologicznym, spożywczym, chemicznym i gospodarce wodno-ściekowej. Wraz z Memosens 2.0 nadchodzi nowa ewolucja technologii, która otworzy przed Użytkownikami zupełnie nowe możliwości wdrożenia koncepcji Industry 4.0 w praktycznych aplikacjach związanych z analizą fizykochemiczną cieczy.

MEMOSENS 2.0: Co kryje się za nową generacją czujników?

Technologia Memosens oznacza digitalizację wartości pomiarowych bezpośrednio w głowicy czujnika. Tam dane mogą być przechowywane oraz wykorzystywane do wewnętrznej diagnostyki czujnika i przesyłane bezstykowo w postaci sygnałów cyfrowych przewodem do przetwornika. Zalety tej technologii, a tym samym korzyści dla użytkowników są wielorakie.

Bezpośrednia cyfrowa transmisja danych

Jedną z głównych zalet technologii Memosens jest to, że cyfrowe wartości pomiarowe i informacje z czujnika są przesyłane bezstykowo z czujnika poprzez przewód i dalej jako sygnał cyfrowy do przetwornika. Wybór elementów składowych punktu pomiarowego jest prosty, ponieważ przetworniki Liquiline automatycznie rozpoznają typ podłączonego czujnika. Nie ma konieczności wyboru przetwornika specyficznego dla danego parametru.

Czujniki są również łatwe w obsłudze, jeśli chodzi o kalibrację: Dzięki technologii Memosens nie jest konieczna kalibracja obiektowa w miejscu pracy czujnika; zamiast tego urządzenia można łatwo i bezpiecznie kalibrować w laboratorium lub w warsztacie. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu odpowiednich danych w głowicy czujnika. Pozwala to wykorzystywać wstępnie skalibrowane czujniki o różnych parametrach na zasadzie plug & play. Ogólnie rzecz biorąc, obsługa czujników Memosens jest bardzo łatwa i pozwala uzyskać wymierne oszczędności ze względu na szybkie uruchomienie i łatwą konserwację.

Wyższy poziom bezpieczeństwa dla produkcji i służb utrzymania ruchu

Bezkontaktowa, cyfrowa transmisja sygnału z czujników Memosens jest sprawdzona i wysoce niezawodna, ponieważ indukcyjny przesył sygnału jest całkowicie odporny na zawilgocenie i inne szkodliwe czynniki zewnętrzne, jak np. zakłócenia elektromagnetyczne. Ponadto, utrata komunikacji pomiędzy czujnikami i przetwornikami jest natychmiast sygnalizowana, dzięki czemu błędy mogą być szybko usunięte, co zwiększa niezawodność procesu.

Technologia Memosens przyczynia się również do znacznego zwiększenia bezpieczeństwa pracy personelu. Ze względu na to, że czujniki można szybko wymieniać, skróceniu ulega czas, jaki personel służb utrzymania ruchu spędza w niebezpiecznym środowisku. 

Memosens 2.0 - połączony w sieć dla IIoT

Po 17 latach Endress+Hauser prezentuje Memosens 2.0, kolejną generację technologii Memosens. Podczas gdy w pierwsza wersja oferowała sprawdzone funkcje w zakresie prostoty i bezpieczeństwa, wersja 2.0 jest teraz przygotowana również na przyszłe wymagania Industry 4.0.

Przykładowo, czujniki wykorzystują wewnętrznie przechowywane dane do diagnozowania własnego stanu. Nowe czujniki mogą przechowywać osiem ostatnich kalibracji/regulacji w głowicy czujnika, a dane kalibracji fabrycznej są również trwale zapisane, dlatego zawsze mają dostęp do swojego "cyfrowego życiorysu".

Analiza tych danych upraszcza użytkownikowi ocenę stanu czujnika. Sprawdza się to również wtedy, gdy użytkownicy chcą przeprowadzić własne kalibracje fabryczne i zapisać ich wyniki w głowicy czujnika, na przykład z powodu stosowania do kalibracji innych buforów.

Czujniki Memosens 2.0 w połączeniu z przetwornikami Liquiline lub za pomocą tabletów PC Field Xpert mogą być również zintegrowane z ekosystemem Netilion IIoT Endress+Hauser. Dane z czujników i dane diagnostyczne mogą być tam oceniane za pomocą różnych aplikacji, co w przyszłości pozwoli na precyzyjne przewidywanie ich stanu technicznego i ewentualnych wymagań konserwacyjnych.

Jednocześnie nowa generacja Memosens jest w pełni kompatybilna wstecz, dzięki czemu operatorzy zakładów nie są w żaden sposób zmuszeni do wymiany istniejących punktów pomiarowych na nowe. Nowe czujniki mogą być stosowane bez ograniczeń z już zainstalowanymi przetwornikami starszej generacji, chroniąc inwestycje poczynione w przeszłości.

Technologia Heartbeat identyfikuje status czujnika

W nowych czujnikach pH zmieniona została funkcja heartbeat "Sensor Status". Funkcja obciążenia umożliwia bardziej szczegółową ocenę aktualnego stanu czujnika. Diagnostyka czujnika uwzględnia oprócz innych parametrów także zmierzone wartości pH, temperatury, na które czujnik był narażony oraz czynnik czasu. Wynikiem tego jest wiarygodna ocena stanu czujnika, co pozwala na łatwe planowanie prac konserwacyjnych aż do ewentualnej wymiany czujnika.

Wprowadzono również istotne ulepszenia w funkcjach Heartbeat dla amperometrycznych czujników tlenu. Nowe czujniki posiadają teraz tzw. licznik elektrolitu. Jest to funkcja, która zapewnia dokładne informacje o stanie elektrolitu i informuje z odpowiednim wyprzedzeniem o zbliżających się pracach konserwacyjnych.

Narzędzia ułatwiające konserwację i serwisowanie

Nawet bez wdrożenia rozwiązań Industry 4.0 czy technologii IIoT, liczne narzędzia online udostępniane przez Endress+Hauser pomagają w wielu procesach utrzymania ruchu i serwisowania. Na przykład, aplikacja Endress+Hauser Operations App - dostępna na smartfony i tablety - może być wykorzystana do jednoznacznej identyfikacji czujnika Memosens 2.0 poprzez odczyt laserowo grawerowanego kodu DMC (Data Matrix Code) lub ręczne wprowadzenie numeru seryjnego.

Na ich podstawie Aplikacja jest wtedy w stanie dostarczyć użytkownikowi na miejscu natychmiastowe informacje o czujniku w postaci dokumentacji i instrukcji konserwacji lub informacji o niezbędnych częściach zamiennych. Wyświetlana jest również data produkcji, szczegółowy kod zamówienia lub certyfikaty specyficzne dla danego produktu. Dzięki tym informacjom prace konserwacyjne prowadzone na instalacji procesowej są łatwiejsze i szybciej prowadzą do sukcesu.

Łatwe zastosowanie w strefach zagrożonych wybuchem

Dzięki nowej generacji Memosens możliwa jest także łatwiejsza implementacja oprzyrządowania w strefach zagrożonych wybuchem. Do tej pory aprobata opierała się na zatwierdzeniu systemu, składającego się z przewodu CYK1x i czujników wymienionych indywidualnie. Przez to rozszerzenie oferty czujników było zawsze kosztowne.

Aktualnie wszystkie elementy posiadają jedno dopuszczenie, przez co dobór, obliczenia i montaż urządzeń w punkcie pomiarowym może być realizowany łatwo i bezpiecznie z uwzględnieniem odpowiednich charakterystyk połączeń. Dotyczy to również zastosowania w strefach zagrożonych wybuchem. Nie ma konieczności zmiany istniejącej instalacji. Zarówno czujniki pierwszej jak i nowej generacji mogą być podłączane i obsługiwane za pomocą przewodu CYK1x. Chroni to inwestycję użytkowników pierwszej generacji technologii Memosens.

Analiza fizykochemiczna cieczy gotowa na wymagania przyszłości

Pierwsza generacja technologii Memosens jest szeroko stosowana do analizy cieczy w wielu gałęziach przemysłu ze względu na prostotę, niezawodność i bezpieczeństwo. Memosens 2.0 to kolejny logiczny krok ewolucyjny w kierunku sieci i Przemysłu 4.0.

Same czujniki są inteligentne - komunikują się cyfrowo i mogą przeprowadzać autodiagnozę w zależności od mierzonych parametrów. Obecnie możliwa jest również ich integracja z rozwiązaniami chmurowymi, takimi jak ekosystem IIoT Netilion, dzięki czemu dane z czujników mogą być wykorzystywane do dalszych analiz i są przygotowane na wyzwania przyszłości.

Dowiedz się więcej: https://eh.digital/2SAnkK7
 

źródło: artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ