Partner serwisu
02 lipca 2020

Komórki macierzyste w przemyśle kosmetycznym uwarunkowania prawne, perspektywy stosowania

Kategoria: Artykuły z czasopisma

W dobie dynamicznego rozwoju medycyny oraz przemysłu kosmetycznego  i związanego z nim dążenia do poszukiwania nowoczesnych metod terapeutycznych, komórki macierzyste (stem cells) mają szczególne znaczenie.

Komórki macierzyste w przemyśle kosmetycznym uwarunkowania prawne, perspektywy stosowania

Z jednej strony terapie i produkty bazujące na ich zastosowaniu uznawane są za emanację innowacyjności, a niekiedy wręcz postrzega się w nich jedyną szansę powodzenia procesu terapeutycznego. Z drugiej zaś strony, wykorzystywanie komórek macierzystych w medycynie i kosmetologii obciążone jest szeregiem wątpliwości etycznych i prawnych, a także spotyka się z krytyką zasadzoną na kwestionowaniu ich skuteczności.

Celem niniejszego artykułu nie jest jednakże rozstrzyganie rysującego się w dyskursie praktycznym sporu co do celowości i zasadności stosowania komórek macierzystych w medycynie oraz przemyśle kosmetycznym, a przybliżenie rozwiązań prawnych istniejących w tym zakresie na gruncie krajowym i europejskim oraz omówienie perspektywy ich zastosowania w kosmetykach.

Jak zostało już zasygnalizowane, możliwość stosowania komórek macierzystych w przemyśle kosmetycznym spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i pozytywnym przyjęciem. To z kolei spowodowało rozkwit badań naukowych w tym przedmiocie. Badania te dotyczą używanych w produkcji kosmetyków do pielęgnacji skóry, zarówno komórek pochodzących od ludzi, jak i komórek macierzystych roślinnych.


Cały artykuł przeczytasz w wydaniu 2/2020 Przemysłu Farmaceutycznego TUTAJ

fot. 123rf/zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ