Prebiotyki i probiotyki w kosmetykach
Prebiotyki i probiotyki stają się coraz popularniejsze, nie tylko w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. W ostatnich latach zostały również docenione przez przemysł kosmetyczny.
Co to więc są prebiotyki i probiotyki i dlaczego warto je stosować w kosmetykach? Aby to wyjaśnić, należy najpierw uświadomić sobie, jak bardzo ważnym organem jest skóra i bytujące na niej mikroorganizmy.
Skóra jest narządem człowieka o największej powierzchni. Służy ona m.in. jako osłona organów wewnętrznych oraz utrzymuje równowagę organizmu. Jest odporna na działanie wielu czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, mróz, wysokie temperatury, a także wodę, kwasy i zasady, o ile nie przekraczają one określonych stężeń.
Skóra spełnia bardzo wiele funkcji – jest narządem biorącym udział m.in. w percepcji bodźców, termoregulacji ustroju, ochronie przed czynnikami uszkadzającymi: mechanicznymi, fizycznymi, chemicznymi i bakteryjnymi, gospodarce wodno-elektrolitowej, metabolizmie białek, lipidów, węglowodanów, hormonów i witamin, itd.
Na skórze ludzkiej bytuje bardzo wiele drobnoustrojów. Często stwierdza się 105-106, a nawet 108 komórek drobnoustrojów na powierzchni 100 cm2 skóry. Oprócz tego w głębszych warstwach i szczelinach skóry, w mieszkach włosowych, zachyłkach gruczołów łojowych oraz potowych występują też znaczne skupiska, a właściwie mikrokolonie bakterii. W skład mikroflory skóry ludzkiej wchodzą drobnoustroje prezentowane przez różne rodzaje i gatunki, których liczebność uzależniona jest od wielu czynników, takich jak: region ciała, wiek, płeć, pielęgnacja, pH skóry, rodzaj wykonywanej pracy, klimat, różnice osobnicze.
Wyróżnia się trzy kategorie flory skóry (patrz ramka). Skóra może dostarczać warunków do życia niemal dla wszystkich rodzajów bakterii i może być ważnym czynnikiem ich rozprzestrzeniania się. Odnosi się to szczególnie do skóry rąk, które mogą przenosić patogenne bakterie przy każdym kontakcie. Pocenie się dłoni i palców umożliwia przedłużone przeżycie drobnoustrojów „zanieczyszczających” skórę dłoni, gdyż zapobiega ich wymieraniu np. przez wysychanie.
Więcej przeczytasz w wydaniu 6/2019 czasopisma Przemysł Farmaceutyczny w dodatku Kierunek Kosmetyki
Komentarze