Partner serwisu
26 czerwca 2019

Minister cyfryzacji w Helsinkach: Polska jest wartościowym rynkiem inwestycyjnym

Kategoria: Aktualności

Cyberbezpieczeństwo, 5G, najnowsze technologie z obszaru telekomunikacji i łączności oraz ich wykorzystanie m.in. w przemyśle czy rolnictwie – to główne tematy wtorkowej wizyty ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego w stolicy Finlandii.

Minister cyfryzacji w Helsinkach: Polska jest wartościowym rynkiem inwestycyjnym

Kierunek wizyty szefa Ministerstwa Cyfryzacji nie jest przypadkowy. Kraje skandynawskie są europejskimi pionierami w rozwoju sieci 5G, do której wprowadzenia przygotowuje się cała Unia Europejska, także Polska.

Druga Finlandia

Nokia Executive Experience Centre – to tam odbyły się najważniejsze wtorkowe rozmowy. Minister cyfryzacji spotkał się m.in. z CEO Nokii – Rajeevem Suri.

- Polska jest dla Nokii drugą Finlandią. Zatrudnia u nas tyle samo osób, co tutaj. Cieszy nas, że jesteśmy postrzegani jako wartościowy rynek do inwestycji – mówił minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Patrząc w przyszłość mam nadzieję, że będziemy wspólnie rozwijać najnowsze technologie - dodał szef MC.

Tylko we Wrocławiu Nokia zatrudnia ponad 3600 osób. Jej dolnośląskie Centrum jest największą instytucją badawczo-rozwojową w sektorze ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne) w Polsce i pełni kluczową funkcję w globalnej strukturze firmy.

Świadczą o tym liczby oraz ranga projektów prowadzonych przez Wrocław, który jest jednym z trzech największych centrów technologicznych Nokii na świecie i jedną z dwóch jednostek firmy zajmujących się głównie rozwojem oprogramowania.

Polscy programiści Nokii uczestniczą zarówno w procesie wytwarzania produktów, jak i rozwoju technologii, począwszy od koncepcji aż po procesy wdrożenia.

Test na 5

Fińska Nokia we współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej przeprowadziła w Polsce udane testy sieci piątej generacji, które w ubiegłym roku zaprezentowano w Sopocie.

- Polska musi mieć 5G po to, by nasza gospodarka w jeszcze większym stopniu wykorzystywała dane - podkreśla Marek Zagórski. - Jeżeli nie będziemy gotowi, świat będzie nam uciekał. 5G jest czymś więcej, niż tylko kolejnym standardem telefonii mobilnej. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. rozwój Internetu rzeczy, przetwarzanie dużej liczby danych, stabilne wykorzystywanie sygnału bez zakłóceń, co w praktyce da impuls do rozwoju np. pojazdów autonomicznych – dodaje minister cyfryzacji.

O naszej determinacji we wdrażaniu sieci piątej generacji świadczy choćby to, że ma ono umocowanie m.in. w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i Narodowym Planie Szerokopasmowym.

Przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i procedowana obecnie przez Sejm megaustawa likwiduje bariery administracyjno-prawne dla wprowadzenia 5G w Polsce.  

- Po wejściu w życie tych przepisów będziemy mieli lepszy zasięg i łatwiejszy dostęp do szerokopasmowego Internetu. Z perspektywy korzyści rozbudowa nowoczesnej sieci telekomunikacyjnej to nie tylko walka z wykluczeniem cyfrowym, ale także tworzenie sprzyjających warunków do rozwoju biznesu i nowych inwestycji, a co za tym idzie rozwój naszego kraju – mówi minister Marek Zagórski.

Kolejny przystanek – Sztokholm

Rozwój sieci 5G to także temat wizyty ministra cyfryzacji w Szwecji. Marek Zagórski w środę w Sztokholmie spotka się m.in. ze swoim szwedzkim odpowiednikiem - Andersem Ygemanem oraz przedstawicielami firmy Ericsson. 

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ