Partner serwisu
12 września 2018

Gomułka: Brak pracowników i inwestycji spowolni dynamikę PKB nawet do 2%

Kategoria: Aktualności

Przyśpieszenie tempa wzrostu gospodarczego w ostatnich kilku kwartałach jest związane z uruchomieniem projektów inwestycyjnych – finansowanych w dużym stopniu przez Unię Europejską. Jeszcze jakiś czas temu był z tym problem, jednak obecnie inwestycje publiczne znacznie wzrosły. Inwestycje prywatne rosną w bardzo umiarkowanym tempie, a udział wszystkich inwestycji w dochodzie narodowym należy do najniższych w UE.

Gomułka: Brak pracowników i inwestycji spowolni dynamikę PKB nawet do 2%

Wynosi obecnie ok. 17,5% PKB – podczas gdy nawet w okresie transformacji było to średnio ok. 20% PKB. Dalej mamy dużą niepewność przyszłości inwestycji. Rząd ma nadzieję, że udział inwestycji w dochodzie narodowym będzie rósł i za 2-3 lata będzie wynosił nawet 20% PKB. Stoi to pod dużym znakiem zapytania – teraz nawet w okresie dobrej koniunktury inwestycje nie są specjalnie wysokie, a zbliżamy się do konfliktu z UE o finansowanie inwestycji unijnych. Zaufanie inwestorów zagranicznych do Polski nie jest specjalnie wysokie.

– Biorąc to wszystko pod uwagę, należy oczekiwać spowolnienia tempa wzrostu z 4,5% do ok. 4%. Sam rząd przewiduje spowolnienie w okolice 4%, a nawet poniżej tego wyniku – powiedział serwisowi eNewsroom Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club – W najbliższych 2-3 latach trzeba będzie spodziewać się obniżki nawet do poziomu 3% – a z czasem niższego. Stanie się tak ze względu niski udział inwestycji w dochodzie narodowym oraz brak siły roboczej. Przedsiębiorcy mierzą się z brakami pracowniczymi i wiele projektów inwestycyjnych jest wycofywanych z tego powodu. Brak pracowników ma wpływ na wykonywanie bieżących umów – 30% kontraktów nie jest realizowanych z uwagi na brak siły roboczej. Połączenie problemu zasobów ludzkich i niedostatecznej liczby inwestycji jest receptą na spowolnienie wzrostu gospodarczego do poziomu 3% lub nawet 2% – stwierdził Gomułka.

źródło: enewsroom.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ