Partner serwisu
07 lipca 2023

LANXESS rozszerza funkcjonalność kalkulatora LewaPlus

Kategoria: Z życia branży

Obliczenia dla praktycznej, przemysłowej demineralizacji wodnych roztworów żelatyny i kolagenu. Projektowanie nowych systemów wymiany jonowej i optymalizacja istniejących systemów. Wiarygodne obliczanie kosztów operacyjnych.

 

LANXESS rozszerza funkcjonalność kalkulatora LewaPlus

Producent chemii specjalistycznej LANXESS poszerza funkcjonalność  oprogramowania projektowego LewaPlus z przeznaczeniem dla przemysłu spożywczego. Nowe funkcje umożliwiają wymiarowanie systemów wymiany jonowej, w tym szeregu specjalnych konfiguracji procesów, które można optymalnie osiągnąć dzięki produktom Lewatit opracowanym specjalnie do zastosowań spożywczych. Nowa funkcjonalność obejmuje obliczanie systemów demineralizacji dla wodnych roztworów żelatyny i kolagenu i jest w pełni zintegrowana z modułem spożywczym oprogramowania, regularnie aktualizowanym i dostępnym już teraz. Korzystanie z oprogramowania oraz udział w serii webinariów, które LANXESS zaoferuje w lipcu 2023 r. w celach szkoleniowych, będą bezpłatne. Wprowadzony na rynek ponad dziesięć lat temu LewaPlus jest wysoce intuicyjnym i kompleksowym narzędziem wspomagającym planowanie i projektowanie przemysłowych instalacji uzdatniania wody z systemami wymiany jonowej i membranowymi.

"Użytkownicy Lewatit mogą teraz monitorować wydajność istniejących systemów demineralizacji żelatyny i kolagenu w przyjazny dla użytkownika i praktyczny sposób, a także projektować nowe systemy. LewaPlus pomaga naszym klientom zmniejszyć ilość odpadów, chemikaliów i zużycie wody - wszystkie aspekty, które stają się coraz ważniejsze" - mówi dr Nadja Hermsdorf, kierownik ds. marketingu technicznego w jednostce biznesowej Liquid Purification Technologies (LPT) w LANXESS.

Wymiarowanie systemów do oczyszczania roztworów żelatyny i kolagenu

Wielu producentów żelatyny chce rozszerzyć swoje portfolio produktów, aby sprostać najnowszym trendom rynkowym. Kolagen cieszy się dużym popytem, a liczba dostawców stale rośnie. Pojawia się pytanie o to, który kolagen oferuje najlepszą jakość? Ponieważ kolagen - a dokładniej rozpuszczalny w wodzie hydrolizat kolagenu - pozyskiwany jest m.in. ze skóry i kości świń i bydła, konieczne jest jego oczyszczenie (np. za pomocą żywic jonowymiennych).

Wykorzystanie istniejących systemów wymiany jonowej żelatyny do obróbki kolagenu wymaga nie tylko modyfikacji różnych etapów procesu, ale czasami może być również konieczne rozszerzenie tych systemów o nowy filtr jonowymienny. W systemach do obróbki żelatyny i kolagenu etapy regeneracji i płukania potrzebne do działania żywic jonowymiennych są bardzo podobne. Jednym z obszarów, w którym różnią się one jednak znacząco, jest ilość stosowanych żywic jonowymiennych, która reguluje przede wszystkim zużycie wody i chemikaliów. LewaPlus to pierwsze w historii oprogramowanie projektowe do przemysłowego oczyszczania wodnych roztworów żelatyny i kolagenu. Nowy moduł pozwala na wymiarowanie każdego pojedynczego etapu w określony sposób, umożliwiając po raz pierwszy w historii obliczenie ilości faktycznie potrzebnej wody i chemikaliów.

Kolagen jest podstawowym budulcem skóry i tkanki łącznej. Białko to jest wytwarzane przez sam organizm. Obecnie szeroko promowane są korzyści płynące z regularnego przyjmowania produktów kolagenowych - gładka skóra, lśniące włosy i mocne paznokcie.

LANXESS również podąża za zapotrzebowaniem rynku i dzięki nowej funkcji w module LewaPlus food oferuje swoim klientom szybki i skuteczny sposób na odpowiednią modyfikację ich systemów.

"W przyszłości zamierzamy dodać więcej funkcji do LewaPlus. Planujemy wspierać projektowanie systemów dla jeszcze większej liczby produktów przemysłu spożywczego, takich jak płynny cukier, rzadki sok z buraków cukrowych i zasadniczo wszystkie składniki żywności i napojów, które są poddawane obróbce żywicami jonowymiennymi w celu znacznego podniesienia jakości produktu i spełnienia wymagań rynku" - mówi Hermsdorf.

Koszty w skrócie

Oprogramowanie zawiera narzędzie służące określeniu kosztów inwestycyjnych i operacyjnych zakładu produkcyjnego do obróbki roztworów żelatyny i kolagenu. Koszty inwestycyjne obejmują wydatki na instalację systemu i zakup żywic jonowymiennych. Koszty operacyjne obejmują wydatki na regenerację, zużycie wody i odprowadzanie ścieków. Prognoza kosztów pomaga użytkownikom oszacować wydatki w trakcie planowanego całkowitego okresu użytkowania systemu (całkowity koszt posiadania, TCO).

Optymalizacja istniejących systemów wymiany jonowej

Nowa funkcja oprogramowania pozwala również użytkownikom sprawdzić opłacalność istniejących systemów przetwarzania żelatyny i kolagenu. W rezultacie LANXESS oferuje pierwsze na rynku rozwiązanie programowe, które umożliwia użytkownikom oszacowanie optymalnego wykorzystania żywic jonowymiennych w celu uzyskania najwyższej możliwej jakości żelatyny i kolagenu. Producenci mogą również zidentyfikować potencjalne oszczędności w kosztach operacyjnych.

Właściwości roztworów żelatyny i kolagenu podlegają znacznym wahaniom nie tylko pod względem zawartości soli i składu, ale także koloru, smaku i zapachu. "W przypadku istniejących systemów często okazuje się, że wydajność wymiany jonowej mogłaby być lepiej wykorzystana i że istnieje również potencjał poprawy, jeśli chodzi o zużycie wody i chemikaliów" - mówi Hermsdorf. "W końcu ocena zrównoważonego rozwoju i redukcja kosztów operacyjnych odgrywają coraz ważniejszą rolę".

Szczegółowe informacje na temat produktów i usług oferowanych przez LPT można znaleźć na stronie https://lanxess.com/en/Products-and-Brands/Brands/Lewatit. Zainteresowani klienci mogą stamtąd bezpłatnie pobrać oprogramowanie projektowe LewaPlus. Znajdują się tam również terminy webinariów na temat korzystania z modułu LewaPlus food.

LANXESS to wiodąca firma z branży chemii specjalistycznej, której sprzedaż w 2022 roku wyniosła 8,1 mld euro. Firma zatrudnia obecnie około 13 100 pracowników w 33 krajach. Podstawową działalnością firmy LANXESS jest rozwój, produkcja i marketing półproduktów chemicznych, dodatków i produktów ochrony konsumentów. LANXESS jest notowany w wiodących indeksach zrównoważonego rozwoju Dow Jones Sustainability Index (DJSI World i Europe) oraz FTSE4Good.

Oświadczenia dotyczące przyszłości

Niniejszy komunikat zawiera pewne oświadczenia dotyczące przyszłości, w tym założenia, opinie, oczekiwania i poglądy koncernu lub cytowane ze źródeł zewnętrznych. Różne znane i nieznane zagrożenia, niepewność i inne czynniki mogą spowodować, że rzeczywiste wyniki, sytuacja finansowa, rozwój lub wydajność LANXESS AG będą się istotnie różnić od szacunków wyrażonych lub sugerowanych w niniejszym dokumencie. LANXESS AG nie gwarantuje, że założenia leżące u podstaw takich oświadczeń dotyczących przyszłości są wolne od błędów ani nie ponosi żadnej odpowiedzialności za przyszłą dokładność opinii wyrażonych w niniejszej prezentacji lub rzeczywiste wystąpienie prognozowanych wydarzeń. Nie dokonuje się żadnych oświadczeń ani gwarancji (wyrażonych lub domniemanych) w odniesieniu do jakichkolwiek informacji, szacunków, celów i opinii zawartych w niniejszym dokumencie, ani nie należy na nich polegać, jak również nie przyjmuje się żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek błędy, pominięcia lub nieprawidłowości zawarte w niniejszym dokumencie, a w związku z tym żaden przedstawiciel LANXESS AG ani żadnej ze spółek stowarzyszonych bądź żaden z dyrektorów takich stron nie może ponosić odpowiedzialności za użycie niniejszego dokumentu.

źródło: artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ