Partner serwisu
26 października 2020

5 pielęgnacyjnych wskazówek dla posiadaczek atopowej skóry

Kategoria: Z życia branży

Nadmierna suchość, świąd, nadwrażliwość, częste podrażnienia, alergie, skłonność do bakteryjnych nadkażeń – to problemy, z którymi posiadaczki atopowej skóry są bardzo dobrze zaznajomione. Sprawdź, jak pielęgnować ciało, aby nie zaostrzać objawów atopowego zapalenia.

5 pielęgnacyjnych wskazówek dla posiadaczek atopowej skóry

Osoby chorujące na AZS mają zaburzoną funkcję bariery przepuszczalności naskórka. Zmniejszona synteza naturalnego czynnika nawilżającego i obniżenie poziomu ceramidów sprawiają, że atopowa skóra szybko ulega przesuszeniu, staje się mniej elastyczna i jest nadreaktywna. Uszkodzenie naturalnego płaszcza lipidowego skóry ułatwia również przenikanie drobnoustrojów, co prowadzi do zakażeń, które dodatkowo pogarszają zaburzenia przepuszczalności bariery naskórkowej. Dlatego podstawą pielęgnacji skóry z AZS jest odbudowa i wzmocnienie jej naturalnej bariery hydro-lipidowej.

Czytaj składy kosmetyków

Kosmetyki przeznaczone do skóry atopowej powinny mieć prosty, bezpieczny dla skóry skład. Zrezygnuj z preparatów zawierających drażniące parabeny, silikony czy PEG-i. W składach szukaj składników o właściwościach nawilżających i natłuszczających, które odbudowują płaszcz lipidowy, takich jak: masło shea, masło kakaowe, masło mango, olej ze słodkich migdałów, olej z wiesiołka, olej z ogórecznika czy olej lniany. W formułach kosmetyków do atopowej skóry powinny się również znaleźć ceramidy, a także naturalne składniki o działaniu kojącym i przeciwzapalnym, takiej jak np. pantenol, czyli prowitamina B5.  

Starannie oczyszczaj

Przy atopowym zapaleniu skóry bardzo często dochodzi do nadkażeń bakteryjnych, dlatego staranne oczyszczanie ciała z wszelkich zanieczyszczeń to pierwszy krok codziennej pielęgnacji. Jednak zamiast mydeł, wysuszających i mogących podrażniać ciało, wybieraj łagodne środki myjące, które zachowują równowagę mikrobiomu i nie wysuszają skóry. Zbyt silne preparaty mogą nawet wywołać reakcję alergiczną, nasilając objawy zapalenia.

Jeśli uprawiasz sport, pamiętaj, że pot może zaostrzać zmiany atopowe - utrudnia gojenie się zmian skórnych, co sprzyja wtórnym nadkażeniom bakteryjnym i komplikuje przebieg choroby. Dlatego po każdym treningu jak najszybciej umyj całe ciało i nawilż skórę.

Zamień długą kąpiel na szybki prysznic

Gorąca woda pozbawia skórę naturalnego płaszcza lipidowego - zrezygnuj z długich, gorących kąpieli. Lepszym wyborem będzie prysznic, a jeśli nie potrafisz sobie odmówić przyjemności leżenia w wannie – ogranicz kąpiel do max.10-15 minut. Warto również dodać do wody naturalny olejek nawilżający i natłuszczający ciało.

Delikatnie osuszaj

Wycierając ciało, nie trzyj go mocno, a jedynie delikatnie osuszaj skórę miękkim ręcznikiem, tak aby zminimalizować ryzyko podrażnienia skóry.

Regularnie nawilżaj i odżywiaj ciało

Najważniejszym celem pielęgnacji skóry z AZS jest odbudowa bariery naskórkowej, która nie funkcjonuje prawidłowo, przez co zwiększa się utrata wody przez naskórek na zewnątrz, a substancje drażniące i alergeny mają łatwiejszą drogę wnikania w głąb skóry. Aby wzmocnić barierę ochronną stosuj preparaty przeznaczone dla skóry atopowej, zawierające składniki silnie nawilżające, natłuszczające i regenerujące. W przypadku skóry atopowej częstym objawem jest podrażnienie skóry w okolicach oczu, dlatego wybierając krem pod oczy zwróć uwagę czy może on być stosowany w pielęgnacji skóry nadreaktywnej.

To dermokosmetyk zapewniający utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia i natłuszczenia, przeznaczony do codziennej pielęgnacji przesuszonej, szorstkiej, podrażnionej i bardzo wrażliwej skóry, również skóry z AZS czy łuszczycą. Regularnie stosowany pomaga odbudować barierę hydro-lipidową naskórka. Dzięki niemu skóra staje się bardziej jędrna, wygładzona i elastyczna.

W jego składzie znajdziesz: mleczan sody, który utrzymuje odpowiedni poziom wilgoci, mocznik (w stężeniu 1,5%), który wiąże wodę w skórze, dzięki czemu działa intensywnie nawilżająco i sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna i gładka, a dodatkowo ułatwia przenikanie składników aktywnych do głębszych partii skóry, pantenol, który koi podrażnienia, a jednocześnie działa przeciwzapalnie i wpływa na regenerację skóry, sprawiając, że staje się bardziej sprężysta i wygładzona,  a także tokofenol, który zwiększa elastyczność, działa ochronnie oraz łagodzi podrażnienia.

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, której nie da się wyleczyć, ale można zmniejszać i łagodzić jej objawy. Dobór odpowiednich kosmetyków i ich skład ma przy tym ogromne znaczenie!

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ