Jak dbać o skórę twarzy? Jaka pielęgnacja?
Zachowanie dobrego stanu cery i jej młodego wyglądu od wieków znajduje się w polu zainteresowania osób dbających o estetykę swojej twarzy. Na przestrzeni lat pojawiały się kolejne metody mające pomóc w pielęgnacji cery. Niektóre z nich stosowane są do dziś, inne szybko okazywały się nieskuteczne, a nawet szkodliwe. Zatem jak dbać o skórę twarzy, aby sprostać jej potrzebom i cieszyć się promienną cerą przez lata? Jaka pielęgnacja będzie odpowiednia? Czy domowe sposoby są wystarczające, a może warto skorzystać z osiągnięć medycyny estetycznej?

Dbanie o skórę twarzy - jak dobrać pielęgnację?
Przez lata uważano, że konkretny rodzaj pielęgnacji, jej metody oraz surowce kosmetyczne mogą być stosowane przez każdego, bez względu na jego wiek, czy rodzaj cery. Na szczęście dla wszystkich korzystających z dobrodziejstw pielęgnacyjnych, kosmetologia rozwinęła się w kierunku uwzględniającym indywidualne potrzeby konsumentów i ich cer. Obecnie wiemy już, że mnogość dostępnych na rynku kosmetycznym rozwiązań, składników chemicznych i tych pochodzenia naturalnego, akcesoriów pielęgnacyjnych oraz zabiegów profesjonalnych, ma sprostać wymaganiom posiadaczy cer młodych, dojrzałych, z problemami skórnymi, czy defektami estetycznymi. Jak zatem dobrać odpowiednią pielęgnację? Otóż uwzględniając potrzeby skóry twarzy pod kątem jej wieku, rodzaju oraz ewentualnych schorzeń.
Cera dojrzała charakteryzuje się najczęściej ubytkami w elastyczności i gęstości, spowodowanymi spowolnioną produkcją elastyny i kolagenu. Oznacza to, że pielęgnacja skóry twarzy musi być dostosowana do wieku osoby ją stosującej, aby jak najlepiej sprostać jej specyficznym wymaganiom. Produkty kosmetyczne oraz profesjonalne zabiegi posiadają inną koncentrację składników aktywnych w zależności od wieku konsumentów. Najnowsze ustalenia w dziedzinie kosmetologii dowodzą, że stosowanie kosmetyków przeciwstarzeniowych na młodych cerach nie powinno w sposób istotnie negatywny wpływać na ich kondycję. Mocno skoncentrowane składniki mogą jednak wykazywać komedogenność i zbytnio je przetłuszczać. Stosowanie natomiast na cerach dojrzałych pielęgnacji niedostosowanej do wieku ich posiadaczy, będzie skutkowało brakiem efektywności tych zabiegów.
W każdej drogerii, a także gabinecie kosmetycznym można obecnie natknąć się na produkty i zabiegi przeznaczone do różnych rodzajów cer. Najczęściej wyróżnia się skórę suchą, normalną, mieszaną, tłustą, a także szczególnie wrażliwą ze skłonnością do podrażnień. Każda skóra twarzy wymaga oczywiście innej pielęgnacji, innych składników aktywnych i innych zabiegów kosmetycznych. Zastosowanie tego samego zestawu działań pielęgnacyjnych do cery suchej i tłustej będzie skutkowało negatywnymi konsekwencjami dla przynajmniej jednej z nich. Agresywny i często stosowany peeling użyty na skórze suchej najpewniej spowoduje spustoszenie w jej strukturze i stopniu nawodnienia. Bogate kremy i brak złuszczania negatywnie wpłyną natomiast na cerę tłustą, jeszcze bardziej ją zanieczyszczając. Dobór właściwej pielęgnacji musi być zatem oparty o rodzaj skóry twarzy.
Osobnym aspektem determinującym właściwe dbanie o cerę, są ewentualne problemy skórne lub defekty estetyczne. Do najczęściej występujących bolączek, z jakimi borykają się osoby stosujące specjalistyczną pielęgnację należą:
- atopowe zapalenie skóry
- łuszczyca
- trądzik pospolity
- trądzik różowaty
- bliznowce i rozstępy skórne
Wskazane powyżej problemy wymuszają wprowadzenie dobrze zaplanowanej dbałości o skórę twarzy w konsultacji ze specjalistą. Niestety nadal wiele osób próbuje na własną rękę wdrażać domowe sposoby walki ze schorzeniami skórnymi, co najczęściej skutkuje zaostrzeniem zmian bądź jedynie krótkotrwałą poprawą. W przypadku występowania uporczywych problemów z cerą zdecydowanie warto zasięgnąć opinii specjalisty i wdrożyć ustaloną z nim pielęgnację.
Jak dbać o skórę twarzy - pielęgnacja w domu
Dbanie o skórę twarzy to proces wymagający konsekwencji i systematyczności. Oznacza to, że każdego dnia należy podejmować regularne działania celem utrzymania cery w dobrej kondycji. Za podstawę domowej pielęgnacji uważa się prawidłowe oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie skóry twarzy. Oczywiście, każdy z tych zabiegów musi być dostosowany do rodzaju i stanu cery. W pielęgnacji domowej wyróżnia się też działania doraźne podejmowane w momencie pogorszenia kondycji skóry twarzy. Są to na przykład peelingi lub maseczki.
Mocnym trendem od kilku już lat, jest także korzystanie z naturalnych składników pielęgnacyjnych, których można używać w domu. Jeżeli pielęgnacja ta jest prawidłowo dobrana do potrzeb skórnych, to może być niezwykle korzystna dla utrzymania cery w dobrej kondycji. Tym niemniej kluczem do efektywnej domowej pielęgnacji jest systematyczność.
Pielęgnacja skóry twarzy a profesjonalne zabiegi - dlaczego warto?
Jeszcze do niedawna uważano, że profesjonalne zabiegi z dziedziny kosmetologii dedykowane są jedynie osobom z poważnymi problemami skórnymi, a korzystanie z usług klinik medycyny estetycznej, takich jak na przykład https://www.klinikaantiaging.pl/kategoria/medycyna-estetyczna/ zarezerwowane jest jedynie dla zamożnych konsumentów. Obecnie wiemy już, że zdobycze nowoczesnej, profesjonalnej kosmetologii dostępne są dla zdecydowanie szerszego grona odbiorców. Specjalistyczne konsultacje pozwalają na najlepsze dopasowanie pielęgnacji do indywidualnych potrzeb skóry i gwarantują zdecydowanie większą efektywność niż domowe sposoby dbania o cerę. Zabiegi profesjonalne takie, jak peeling kawitacyjny, czy mezoterapia mikroigłowa przeznaczone są dodatkowo nie tylko dla osób borykających się z problemami skórnymi, ale także tych, którym zależy na najwyższej skuteczności pielęgnacji. Zatem jak dbać o skórę twarzy? Stosując balans pomiędzy systematycznością domowych zabiegów i korzystaniem z kosmetologii profesjonalnej dostosowanej do potrzeb cery.
Komentarze