Partner serwisu
13 października 2020

Cera po porodzie. Jak radzić sobie z trądzikiem, przebarwieniami i innymi problemami dermatologicznymi?

Kategoria: Aktualności

Ciąża, poród i związany z nimi okres połogu to jedne z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety. Narodziny dziecka przynoszą bowiem nie tylko wielkie zmiany dla świeżo upieczonych rodziców, ale są też dużym wyzwaniem dla organizmu każdej mamy.

Cera po porodzie. Jak radzić sobie z trądzikiem, przebarwieniami i innymi problemami dermatologicznymi?

Wyzwania te mogą objawiać się także na powierzchni kobiecej skóry, która staje się o wiele  delikatniejsza i bardziej podatna na rozmaite problemy. Zarówno w trakcie ciąży, jak też tuż po niej, mogą pojawić się m.in. trądzik, przebarwienia i łojotok, który może spowodować nawet tymczasową zmianę charakterystyki cery (tłusta cera może być przesuszona i odwrotnie). Jak zatem radzić sobie w sytuacji, gdy nasza cera po porodzie zaczyna sprawiać nam kłopoty?

Problemy z cerą po porodzie: wina hormonów?

Hormonalna burza, do jakiej dochodzi w trakcie ciąży, osiąga swój koniec dopiero po zakończeniu okresu połogu. Organizm przestaje produkować tak dużo estrogenów, dodatkowo obniżają się poziomy prolaktyny i progesteronu. Im dalej od porodu, tym mniejsze będą kłopoty dermatologiczne. Pomimo tego pamiętajmy, że również karmiące mamy mogą borykać się z tego typu przypadłościami.

Zmiany w gospodarce hormonalnej będą więc jednym z głównych powodów, dla których dochodzi do kłopotów z cerą po porodzie, dlatego też pierwszym krokiem na drodze do osiągnięcia promieniującej cery powinna być wizyta u ginekologa. Specjalista może zlecić wykonanie badań hormonalnych, które pomogą nam określić źródło problemów.

Rola niewłaściwych nawyków żywieniowych

Przyczyną kłopotów z cerą może być także sposób odżywiania. Nie jest tajemnicą, że u ciężarnych kobiet dość często pojawiają się rozmaite zachcianki kulinarne, które mogą obejmować zarówno wysoko przetworzone, niezdrowe produkty, jak również objawiać się zwiększonym apetytem. I chociaż po porodzie sytuacja na tym polu może wrócić do normy, to jednak organizm potrzebuje nieco czasu, by prawidłowo zareagować na powrót do dawnej diety.

Podczas “czasu przejścia” oraz w trakcie karmienia piersią warto jednak nieco pomóc naszemu ciału, spożywając świeże, mało przetworzone i po prostu zdrowe produkty. Starajmy się też zachowywać przy tym proste zasady dietetyczne (nieprzejadanie się, unikanie nadmiernych ilości tłuszczów czy też spożywanie mniejszych porcji, ale częściej).

Kłopoty z cerą po ciąży: najpierw odwiedź specjalistę

Niedługo po porodzie na kobiecej twarzy mogą pojawić się niechciane zmiany. Poznaliśmy już źródło tych problemów, przyszedł więc czas na prezentację możliwych sposobów pomocy. Miejmy jednak na uwadze, że cerę z problemami należy w pierwszej kolejności pokazać lekarzowi specjaliście: w pierwszej kolejności będzie to ginekolog-położnik (najlepiej, gdyby była to osoba prowadząca naszą ciążę), który może rozważyć terapię hormonalną lub wystawić skierowanie do dermatologa. Pamiętajmy, że u karmiącej matki stosowanie leków doustnych, w tym także leków przeciwtrądzikowych, powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarzy.

Jak możesz pomóc sobie sama?

W przypadku młodej mamy najlepsze sposoby na problemy dermatologiczne to te, które były stosowane od wieków. Mowa tu przede wszystkim o naturalnych metodach, które pomogą nam złagodzić objawy dolegliwości: maseczce z drożdży lub ziemniaka, tonizującym soku z cytryny czy też antybakteryjnym wyciągu z magnolii. Pomocna może też okazać się ziołowa kąpiel - na przykład z wykorzystaniem pokrzywy. Stosuj także łagodne kosmetyki (np. płyn micelarny do przecierania twarzy), które w składzie nie powinny zawierać alkoholu.

Przebarwienia na skórze po porodzie: uwaga na słońce

Część zmian (dotyczy to głównie przebarwień) może być wywołana nadmierną ilością promieni UV, które docierają do skóry. Warto więc przed spacerem nałożyć lekki krem z filtrem, który zadziała osłonowo, a dodatkowo regularnie stosować peeling do rozjaśniania przebarwień. Dodajmy przy tym, że zarówno w trakcie, jak też po ciąży wykluczone jest opalanie - dotyczy to także solarium.

Trądzik po ciąży: pomogą witaminy

Powszechną przypadłością w okresie po rozwiązaniu jest także trądzik. Chociaż nie wywołuje on poważniejszych dolegliwości, to jednak może wpłynąć na samopoczucie młodej mamy ze względu na zmiany skórne, jakie powoduje. Wspomnieliśmy już o roli prawidłowej diety, która istotnie wpływa na kondycję skóry. Staraj się zatem włączyć do codziennej diety produkty zawierające witaminy A, E oraz witaminy z grupy D, a także nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Składniki te w dużych ilościach zawierają m.in. ryby oraz tran, soja, dynia, a także nasiona słonecznika.

Szara, ziemista cera: staraj się wysypiać

Częstym problemem po porodzie jest również szara, pozbawiona blasku cera. W odróżnieniu od wcześniejszych dolegliwości, tutaj przyczyny najczęściej nie mają podłoża hormonalnego, co behawioralne. Należą do nich m.in. przewlekłe zmęczenie i niewyspanie; nie bez znaczenia jest także niedostateczna dawka świeżego powietrza. Jak sobie pomóc w takiej sytuacji? Przede wszystkim w miarę możliwości zadbać o należyty wypoczynek oraz stosować odpowiednie nawadnianie cery, w którym pomogą kremy z witaminami B5, C i E.

Autorką wpisu gościnnego jest Marysia - redaktorka internetowego magazynu NMAG

fot. zasoby autorki
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ