Partner serwisu
09 marca 2020

Homocysteina: co o niej wiemy? Jak ją obniżyć?

Kategoria: Aktualności

Homocysteina to nic innego, jak powstający w ludzkim organizmie aminokwas siarkowy. Sprawia, że krew szybciej krzepnie, a to z kolei niekorzystnie wpływa na pracę naszego układu krążenia. Czym tak naprawdę jest homocysteina i dlaczego powinniśmy obawiać się jej podwyższenia? Wreszcie: co zrobić, by obniżyć jej poziom do bezpiecznego dla naszego zdrowia?

Homocysteina: co o niej wiemy? Jak ją obniżyć?

Czym jest homocysteina?

Homocysteina to aminokwas siarkowy, który w organizmie powstaje wskutek demetylacji. Demetylacja to inaczej odczepienie się grupy metylowej z nukleotydów. Proces ten zachodzi w momencie, gdy spożywamy pokarmy bogate w białko. Homocysteina, choć jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w nadmiarze szkodzi – powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, prowadzi też do miażdżycy oraz problemów zakrzepowych.

Badanie poziomu homocysteiny

Do badania poziomu homocystxiny pobiera się próbkę krwi z żyły łokciowej. Test należy wykonać na czczo, najlepiej co najmniej 8 godzin od spożycia ostatniego posiłku. Homocysteinę bada się niekiedy równocześnie z krwi oraz z moczu. U osoby zdrowej występuje ona jedynie we krwi, natomiast w przypadku nieprawidłowości – może pojawiać się także w moczu. Przed badaniem należy skonsultować z lekarzem wszystkie przyjmowane leki – niektóre, nawet te wydawane bez recepty, mogą wpływać na wynik testu i sprawiać, że będzie ono niemiarodajne. Koszt badania w zależności od placówki zwykle waha się od 40 do 70 zł. Badanie wykonane na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza specjalistę będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Homocysteina – norma

Za zgodny z normą poziom homocysteiny osoby dorosłej uznaje się wynik poniżej 15 µmol/l. Wynik powyżej 100 µmol/l oznacza stan poważnej hiperhomocysteinemii. Niiestety, w rzeczywistości nawet wynik 11-13 µmol/l nie jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia – już wówczas może bowiem dojść do uszkodzenia tkanek. Więcej na temat norm w oraz badania poziomu homocysteiny można znaleźć na stronie: https://dietadlaserca.pl/artykuly/cholesterol/homocysteina-norma-badanie/.

Przyczyny zbyt wysokiego poziomu homocysteiny

Przyczyn zbyt wysokiego poziomu homocysteiny może być wiele, a część z nich wynika z niewłaściwego stylu życia: niezdrowej diety, picia zbyt dużych ilości kawy, braku aktywności fizycznej, palenia papierosów czy nadmiernego spożycia alkoholu. Wzrostowi homocysteiny sprzyjają również niedobory witaminy B12 oraz B6, łuszczyca, białaczka limfoblastyczna, cukrzyca typu 1 oraz typu2, niedokrwistość Addisona-Biermera, rak jajnika oraz nowotwór piersi. O ile na wystąpienie niektórych z tych czynników nie mamy wpływu, o tyle te związane z właściwym stylem życia, jesteśmy w stanie wyeliminować. Prawidłowa profilaktyka może okazać się kluczowa dla naszego życia oraz zdrowia! W niektórych przypadkach zbyt wysoki poziom homocysteiny może mieć również podłoże genetyczne.

Kiedy należy wykonać badanie poziomu homocysteiny?

Regularnemu badaniu poziomu homocysteiny powinny poddawać się osoby obciążone ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Badanie zalecane jest również osobom starszym, w przypadku niedoborów witaminy B12 oraz kwasu foliowego, w diagnostyce chorób sercowo-naczyniowych, u osób niedożywionych, alkoholików, narkomanów oraz pacjentów cierpiących z powodu przewlekłej choroby nerek.

Jak obniżyć poziom homocysteiny?

Wiemy już, że zbyt wysoki poziom homocysteiny może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Ale jak ją obniżyć? W przypadku dużych odchyleń od normy konieczne może okazać się leczenie oraz suplementacja, np. kwasem foliowym lub witaminą B6 i B12. W przypadku, gdy winowajcą jest niewłaściwy styl życia, konieczne są jego trwałe zmiany.

Zbyt wysoki poziom homocysteiny może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Warto zatem dbać o zdrowe nawyki, by – na tyle, na ile jesteśmy w stanie – wyeliminować ryzyko jego podwyższenia. Prawidłowa dieta, aktywność i regularne badania z pewnością wyjdą nam na dobre.

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ