31 stycznia 2020

Testowanie na HIV na Bałutach

Kategoria: Aktualności

Epidemia HIV wciąż jest w Polsce groźna, choć wielu ją niesłusznie lekceważy. Jednym z powodów takiej sytuacji jest brak wiedzy i stygmatyzacja otaczająca zakażonych. Nie chcemy nawet badać się w tym kierunku, a często też nie wiemy, gdzie moglibyśmy to zrobić. Do poprawy tej sytuacji choć w niewielkim stopniu chce przyczynić się Miejskie Centrum Medyczne Bałuty, które od 1 lutego w ramach akcji Jesteśmy POZytywnie otwarci! będzie oferować bezpłatne testy na HIV oraz udzieli pacjentom niezbędnych informacji na temat możliwości leczenia zakażenia w świetle dzisiejszej wiedzy. Projekt realizowany jest dzięki zaangażowaniu personelu lecznicy i finansowaniu z grantu przekazanego przez Gilead Sciences Poland w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Testowanie na HIV na Bałutach

Zgodnie z danymi NIZP-PZH w 2018 roku odnotowano w Polsce 1275 nowych zakażeń HIV. W 2019 roku od stycznia do września liczba ta wyniosła 1091. W województwie łódzkim natomiast nowo wykrytych zakażeń było w roku 2018 jedynie 37, a od stycznia do września 2019 – 61, co stanowi niewiele ponad 5% w skali kraju. Rodzi się jednak pytanie, czy istotnie tak niewielu łodzian się zakaża, czy też… niewielu się testuje, bo tak niska jest świadomość zagrożenia.

„W województwie łódzkim mamy do dyspozycji 1 punkt konsultacyjno-diagnostyczny, otwarty przez 6 godzin w tygodniu. To mało. Konieczność wybrania się tylko w określonych godzinach do odległego, z punktu widzenia mieszkańca Bałut, miejsca stanowi znaczną niedogodność. Dlatego wraz z dr Joanną Wilczyńską oraz dr n.med. Maciejem Adamcem skorzystaliśmy z okazji, jaką daje konkurs Pozytywnie Otwarci. Dzięki wygranej w konkursie możemy teraz zapewnić mieszkańcom naszej dzielnicy na miejscu, w znanej przychodni, podczas wizyty u lekarza rodzinnego nie tylko testy, ale też wsparcie i rzetelne informacje na temat HIV i AIDS” – mówi dr Marta Lewandowska, koordynatorka akcji Jesteśmy POZytywnie otwarci, specjalizująca się w chorobach zakaźnych. – „Mamy nadzieję, że dzięki temu zachęcimy naszych pacjentów do testowania się. Planujemy wykonanie do końca tego roku co najmniej 400 testów”.

Badania w kierunku zakażenia HIV będą przeprowadzane od 1 lutego codziennie w przychodni przy ulicy Nastrojowej w godzinach jej pracy, czyli między 8:00 a 18:00.

„Każde działanie prowadzące do tego, żebyśmy więcej wiedzieli na temat HIV i AIDS jest bardzo cenne. Projekt prowadzony przez Miejskie Centrum Medyczne Bałuty nie tylko zapewni pacjentom tej placówki taką wiedzę, ale też pomoże im podjąć decyzję o teście ze względu na jego dostępność na miejscu, na Bałutach” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

źródło: Newseria
fot. Newseria
Tagi: HIV
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ