08 stycznia 2020

Resibo: Cera wrażliwa – jak pielęgnować?

Kategoria: Z życia branży

Cera wrażliwa czy też podrażniona to prawdziwe pielęgnacyjne wyzwanie. Taka skóra więcej troski niż jakakolwiek inna, przede wszystkim dlatego, że najczęściej bardzo trudne jest zidentyfikowanie, co tak naprawdę jej szkodzi i podrażnia ją. Dermatolodzy mówią w takich przypadkach o cerze nadreaktywnej, a właściciele takiego rodzaju skóry często mają w pakiecie także atopowe zapalenie skóry. Jak sobie radzić z takimi wyzwaniami? - podaje na swoim blogu Resibo.

Resibo: Cera wrażliwa – jak pielęgnować?

Natura kontra apteka

Skoro mowa o dermatologach, to zacznijmy właśnie od nich. Często polecają do takiej skóry hipoalergiczne kosmetyki apteczne, które są oczywiście przebadane pod kątem bezpieczeństwa, jednak nie są produktami naturalnymi. W tej sytuacji osoby z cerą wrażliwą, nawet te, które stosowały dotychczas kosmetyki naturalne, porzucają je na korzyść tych z apteki. Tymczasem warto dać szansę produktom bez chemii, bo odpowiednio dobrane świetnie sobie radzą zarówno z suchością i łuszczeniem, jak też podrażnieniami i zaczerwienieniami czy kłuciem i pieczeniem, a dodatkowo nie obciążają skóry substancjami chemicznymi.

Cera wrażliwa, czyli jaka?

Osoby z wrażliwą i skłonną do podrażnień skórą mogą mieć różne objawy, w zależności od indywidualnych predyspozycji, a także ewentualnych chorób skóry, które są przyczyną tych objawów. Wspomniane we wstępie atopowe zapalenie skóry to jedna z nich. Należy też odróżnić cerę wrażliwą od alergicznej. Pierwsza to taka, która w uciążliwy sposób reaguje na zmienne temperatury, wodę w różnych miejscach, czasem też na kosmetyki, co jednak nie znaczy, że jest alergiczna.

Z czym zmagają się wrażliwcy?

Klasyfikację typów cery wrażliwej, opartą na przyczynach reakcji skóry, stworzyło centrum badań skóry i reakcji sensorycznych prowadzone przez CHANEL.

Typ 1 

Objawy: rumień

Przyczyny: stres lub inne emocje, nagła zmiana temperatury, nieodpowiednia dieta albo spożywanie alkoholu

Typ 2 

Objawy: rumień, uczucie ściągnięcia i łuszczenie się skóry

Przyczyny: niekorzystne warunki klimatyczne, w tym klimatyzacja

Typ 3

Objawy: nagłe zaczerwienienie, mrowienie i uczucie napiętej skóry

Przyczyny: użycie niektórych kosmetyków

Typ 4

Objawy: zaczerwienienie skóry 

Przyczyny: miesiączka

Podrażnienia skóry w przypadków wrażliwców może wywołać także na przykład pocieranie skóry, dlatego takie osoby zdecydowanie powinny unikać kosmetyków, które wymagają ścierania, np. za pomocą płatków kosmetycznych.

Jak pielęgnować wrażliwą cerę naturalnie?

Wspomniałam już, że naturalna pielęgnacja, odpowiednio dobrana, doskonale poradzi sobie z problemami skóry wrażliwej. W tym przypadku ważny jest umiar, a więc ograniczenie liczby stosowanych kosmetyków do niezbędnego minimum. Skóra wrażliwa nie lubi bowiem także nadmiaru zabiegów pielęgnacyjnych.

Więcej tutaj.

źródło: http://blog.resibo.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ