Partner serwisu
28 października 2019

Czy kosmetyki organiczne są naturalne?

Kategoria: Z życia branży

W dzisiejszych czasach ilość osób zainteresowanych zdrowymi, ekologicznymi produktami stale rośnie. Producenci kuszą nas towarami typu "eko", "bez chemii", "bez polepszaczy", "100% natury". W niektórych przypadkach odnalezienie towaru, który rzeczywiście będzie pochodził wyłącznie z naturalnych składników, może okazać się niezwykle trudne. W szczególności, jeśli chodzi o kosmetyki. W niniejszym artykule sprawdzamy, czy kosmetyki organiczne są naturalne. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Czy kosmetyki organiczne są naturalne?

Kosmetyki naturalne, czyli jakie? 

Wielu producentów kosmetyków w swoich przekazach reklamowych kreuje takie komunikaty, z których wynika, że są one najlepsze i wyprodukowano je wyłącznie z naturalnych składników. W rzeczywistości prawda okazuje się czasem zupełnie inna. Niektórzy utożsamiają również pojęcie kosmetyków naturalnych oraz kosmetyków organicznych. Czy są to pojęcia równoznaczne? Absolutnie nie. W jaki sposób odróżniać kosmetyki organiczne od naturalnych? Na co należy zwracać największą uwagę? Czym dokładnie różnią się kosmetyki naturalne od organicznych? Szczegóły poniżej. 

Kosmetyki naturalne to rodzaj kosmetyków zawierających w składzie składniki pochodzenia roślinnego, zwierzęce oraz mineralne. Kosmetyk może nazywać się naturalnym pod warunkiem, że jego wyprodukowanie przebiegało w poszanowaniu dla środowiska naturalnego oraz bez jakichkolwiek szkód dla zwierząt. Mimo iż kosmetyki naturalne, które niektórzy nazywają również ekologicznymi, nie powinny zawierać jakichkolwiek składników syntetycznych, wybrane organizacje zajmujące się udzielaniem certyfikatów dopuszczają niewielką ilość syntetyków w takich produktach. W zależności od tego, jaka instytucja wydaje dany certyfikat, akceptowana ilość produktów pochodzenia syntetycznego może wynosić od 0,01% do maksymalnie kilku procent. 

Kosmetyki organiczne nazywane również jako kosmetyki "bio" to rodzaj produktów, który podlega bardziej rygorystycznym normom. W porównaniu z kosmetykami naturalnymi, muszą one posiadać minimum 90 procent składników pochodzenia naturalnego. Chodzi tutaj na przykład o kontrolowane uprawy organiczne. W ten sposób wszyscy konsumenci uzyskują gwarancję, że składniki roślinne użyte do produkcji danego kosmetyku były wytwarzane bez stosowania sztucznych nawozów czy szkodliwych dla środowiska naturalnego pestycydów.  Nie mogą także podlegać genetycznej modyfikacji. 

Podstawa to certyfikat 

W chwili obecnej ogromna ilość producentów reklamuje swoje kosmetyki jako ekologiczne, bio lub naturalne. Podczas kupowania jakiegokolwiek kosmetyku trzeba zwracać szczególną uwagę na ich skład oraz posiadane przez nie certyfikaty. W związku z tym, iż aktualnie obowiązujące w Polsce przepisy odnośnie znakowania kosmetyków naturalnych są niejasne, wielu nierzetelnych producentów "nadaje" sobie fikcyjne certyfikaty typu "100% natury", "100% bio" itd. Aby produkt nie budził naszych wątpliwości, musi posiadać certyfikat od profesjonalnej organizacji zajmującej się ocenianiem towarów pod kątem ekologiczności. Najbardziej znanym certyfikatem potwierdzającym zgodność z różnymi normami jest USDA Organic. 

Artykuł powstał we współpracy z 4szpaki.pl

źródło: whitepress.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ