Partner serwisu
24 października 2019

Toksyna botulinowa – botox na zmarszczki mimiczne

Kategoria: Z życia branży

Zmarszczki mimiczne można zlikwidować – wystarczy wybrać dobry gabinet medycyny estetycznej i skorzystać z zabiegu wstrzyknięcia botoksu!

Toksyna botulinowa – botox na zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne to poważny problem wielu kobiet. Zmiany te mogą pojawić się na skórze już po dwudziestym roku życia i właściwie nie można usunąć ich z wykorzystaniem kosmetyków. Teraz, na szczęście, jest skuteczny sposób na zmarszczki mimiczne – to toksyna botulinowa, czyli botox, z którego możemy skorzystać w gabinetach medycyny estetycznej.

Czym dokładni jest botox? Jakie daje efekty? Na czym polega zabieg z jego użyciem? Sprawdź teraz!

Botox – co to jest?

Botox, w spolszczonej pisowni botoks, to handlowa nazwa toksyny botulinowej wytwarzanej przez bakterie – laseczki o nazwie gatunkowej Clostridium botulinum. Produkowana przez nie substancja określana jest także mianem jadu kiełbasianego.

Toksyna botulinowa jest silną neurotoksyną, która w dużych dawkach może doprowadzić nawet do śmierci. Badacze odkryli jednak, że w niewielkich dawkach pozwala na uzyskanie efektów terapeutycznych. Z tego też powodu botoks od lat stosowany jest w różnych dziedzinach medycyny, w tym przede wszystkim w przypadłościach związanych z nieprawidłowym napięciem mięśniowym.

Obecnie botox stosowany jest najczęściej w gabinetach medycyny estetycznej, gdzie służy jako skuteczny środek w zwalczaniu zmarszczek mimicznych. Ponadto stosowany jest także w leczeniu nadpotliwości czy też przy zmniejszaniu bólów migrenowych głowy.

Botox na zmarszczki mimiczne – jak to działa?

Toksyna botulinowa oddziałuje na tak zwaną płytkę nerwowo-mięśniową, co prowadzi do zablokowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. W rezultacie mięsień przestaje pracować prawidłowo – jego ruch zostaje zablokowany.

Ta właściwość botoksu doskonale sprawdza się przy niwelowaniu zmarszczek mimicznych, które są efektem ruchu mięśni twarzy, które odpowiadają za jej mimikę. Toksyna botulinowa po wstrzyknięciu w zmarszczkę powoduje zablokowanie ruchu mięśnia znajdującego się pod nią, co prowadzi do wygładzenia zmarszczki i nadania twarzy łagodniejszego wyrazu.

Zabieg ten jednocześnie jest bardzo delikatny, nie niesie ze sobą wysokiego ryzyka pojawienia się niekorzystnych skutków ubocznych. Nie wymaga także szczególnego przygotowania ze strony pacjenta.

Botox doskonale sprawdza się na poniższe typy zmarszczek:

  • zmarszczki poprzeczne na czole
  • zmarszczki pomiędzy brwiami – „lwie zmarszczki”
  • zmarszczki wokół oczu – „kurze łapki”, zmarszczki po oczami
  • zmarszczki ma brodzie
  • bruzdy nosowo-wargowe
  • zmarszczki na szyi

Prawidłowo przeprowadzony zabieg z użyciem botoksu nie daje „efektu maski”, którego obawia się wielu pacjentów gabinetów estetycznych. Kluczem do zadowolenia jest w tym przypadku wybór dobrego specjalisty.

Jak przebiega zabieg z użyciem botoksu?

Zabieg wykorzystujący botoks jest szybki i praktycznie bezbolesny – stosuje się wówczas bardzo cienkie igły, a ukłucia przypominają ugryzienia komara, więc znieczulenie nie jest konieczne.

Lekarz medycyny estetycznej poprzedza zabieg konsultacją z pacjentką, badając jej skórę. Wyznacza następnie punkty na twarzy, w które wstrzyknięty będzie botox. Potem preparat nabierany jest do strzykawki i wstrzykiwany w oznaczone miejsca.

Efekt nie jest widoczny natychmiastowo. Pierwsze zmiany w wyglądzie twarzy można zauważyć po 2-4 dniach, ale na pełny rezultat należy zaczekać około 10-14 dni. Botox pozostaje w skórze przez około 4-7 miesięcy w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Potem dochodzi do przywrócenia ruchu mięśnia, a tym samym do ponownej widoczności zmarszczki. Zabieg można wówczas wykonać ponownie.

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Medycyny i Ginekologii Estetycznej BONA DEA z Krakowa.

źródło: whitepress.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ