Czy aloes może sprawić, że będziemy wyglądać młodziej?
Większość z nas wie, że aloes wspiera leczenie poparzeń, również tych wywołanych przez zbyt długą ekspozycję skóry na promieniowanie UV, a także działa przeciwzapalnie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że aloes staje się coraz popularniejszym składnikiem wielu kosmetyków pielęgnacyjnych, które znajdujemy w drogeriach. Dlaczego jest on tak pożądany i lubiany? Czy rzeczywiście wspiera pielęgnację skóry? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym artykule.
Które składniki w aloesie poprawiają kondycję skóry?
Aloes jest szczególnie bogaty w składniki aktywne. Naukowcy znaleźli w miąższu jego liści ponad 150 substancji, wpływających pozytywnie na ludzkie zdrowie. W przypadku pielęgnacji skóry, szczególnie cenne są niektóre z nich, zwłaszcza:
- witaminy,
- aminokwasy,
- polisacharydy (w tym ligniny),
- kwas gamma linolenowy GLA,
- składniki mineralne.
W żelu aloesowym znajduje się szereg witamin – zwłaszcza A, C, E oraz z grupy B: B3 (niacyna), B4 (cholina), B9 (kwas foliowy), B12. Witamina A, C i E poprawiają ujędrnienie skóry, jej koloryt oraz usuwają rodniki, czyli jedną z przyczyn szybszego starzenia się skóry. Witaminy z grupy B natomiast odpowiadają za nawilżenie i usuwanie podrażnień suchej skóry, równocześnie zapewniając jej odżywienie i gładkość.
Aminokwasy, a szczególnie arginina, leucyna, lizyna i alanina, stanowią konstrukcję białek, mają więc kluczowe znaczenie dla odbudowy tkanki skórnej i nie tylko.
Polisacharydy, czyli wielocukry, to olbrzymia i bardzo zróżnicowana grupa substancji, powszechnie wykorzystywana w produktach do pielęgnacji, jak i w kosmetykach kolorowych. Jakie jest ich zastosowanie? Przede wszystkim pomagają głęboko nawilżać skórę oraz wygładzać ją, usuwając zmarszczki i wszelkie niedoskonałości.
Spośród polisacharydów warto wymienić ligniny, w głównej mierze zbudowane z celulozy, która wykazuje wybitną zdolność do zatrzymywania wody, co ma olbrzymie znaczenie w głębokim nawilżaniu skóry.
Szczególną substancją jest kwas gamma linolenowy GLA, który należy do grupy kwasów tłuszczowych omega-6. Jeśli w skórze pojawia się niedobór tego składnika, szybko traci sprężystość i jędrność, a także pojawiają się na niej pęknięcia i rany.
Związek ten posiada szereg zastosowań. Przede wszystkim odpowiada za tworzenie naturalnej bariery ochronnej na skórze, a także pełni rolę naprawczą i regeneracyjną. Jeśli dostarczamy go z żelem aloesowym od zewnątrz, zatrzymuje się w warstwie rogowej, skutecznie uzupełniając przestrzenie międzykomórkowe.
Na koniec pozostawiliśmy szereg substancji mineralnych, których w aloesie jest naprawdę wiele. Należą do nich: wapń, magnez, potas, żelazo, fosfor i cynk. Znajdują się one w dwóch substancjach: peroksydazie glutationowej i dysmutazie ponadtlenkowej. Działają podobnie jak klasyczne antyoksydanty, czyli usuwają rodniki i przeciwdziałają procesom starzenia się skóry.
Jak aloes działa na skórę?
Skoro poznaliśmy najważniejsze substancje, znajdujące się w aloesie, odpowiedzialne za kondycję skóry, zobaczymy teraz jakie właściwości ma ta niesamowita roślina.
Przede wszystkim, aloes wspiera utrzymanie skóry w optymalnej kondycji. Przeciwutleniacze usuwają rodniki, a szereg pozostałych substancji ujędrnia i napina skórę, poprawiając jej koloryt. Substancje aktywne znajdujące się w aloesie przyspieszają regenerację włókien kolagenowych i elastynowych.
Wspomniany wcześniej kwas gamma linolenowy GLA odpowiada natomiast za ochronę skóry. Powłoka lipidowa to pierwsza i najważniejsza bariera ochronna naszego organizmu. Pomaga równocześnie utrzymać optymalne nawilżenie skóry, ale też chroni przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego.
Nawilżenie stanowi jedno z najważniejszych zastosowań aloesu, jako skutecznego humektanta. Zwłaszcza aplikacja na skórę produktów posiadających aloes z dodatkiem tłuszczy roślinnych, na przykład naturalnych olejków, gwarantuje fenomenalne rezultaty na długi czas.
Na koniec wspomnijmy jeszcze, że aloes ma właściwości przeciwzapalne, antywirusowe i antybakteryjne, dzięki czemu pomaga łagodzić stany zapalne i podrażnienia skóry, w tym także poważne choroby dermatologiczne, jak łuszczyca lub trądzik.
Aloes – remedium na wszelkie problemy skórne
Analizując wyżej opisane właściwości i spis substancji aktywnych zawartych w aloesie, naprawdę trudno się dziwić, że stał się ulubioną rośliną przemysłu kosmetycznego. Jego zastosowanie jest naprawdę olbrzymie. Dlatego też warto wprowadzić go do codziennej pielęgnacji i samemu przekonać się, jak wiele korzyści może przynieść niepozorny żel z tego sukulenta.
Jeśli szukasz naturalnych kosmetyków i porad, jak pielęgnować skórę, zapraszamy na stronę: https://najlepszyaloes.pl, na której dzielimy się wiedzą oraz pokazujemy, co zrobić, żeby skóra wyglądała jak najlepiej.
Komentarze