Dlaczego jesienią warto pomyśleć o peelingu laserowym?
Stosowanie peelingów to podstawa w pielęgnacji skóry twarzy. Istnieje wiele rodzajów tego zabiegu kosmetycznego. Nowoczesną alternatywą dla peelingów mechanicznych i chemicznych jest peeling laserowy. O efektach i skuteczności stosowania tego zabiegu w profilaktyce przeciwstarzeniowej i pielęgnacji skóry opowiada ekspert, mgr kosmetolog Anna Ciepła-Połomska.

Peeling laserowy to metoda, która o wiele dokładniej i precyzyjniej usuwa powierzchniowe warstwy naskórka, niż zabiegi mechaniczne (np. mikrodermabrazja) lub chemiczne (np. kwasy). Efektem takiej terapiij jest odświeżona, jędrna i odmłodzona skóra. Złuszczenie zewnętrznej powłoki skóry oczyszcza pory, ujednolica koloryt i poprawia gęstość. Powraca naturalne napięcie, a cera odzyskuje utracony blask. Zaletą peelingów laserowych jest bardzo krótki czas rekonwalescencji.
Peeling laserowy - dla kogo?
Zabieg oczyszczania skóry peelingami laserowymi jest idealny dla osób, które mają problem z przebarwieniami. Takie nieestetyczne plamy mogą powstać w wyniku ciąży, karmienia piersią, problemów z hormonami, leków zwiększających wrażliwość na promieniowanie UV. Ponadto peelingi laserowe są stworzone dla osób z rozszerzonymi porami, trądzikiem oraz zmianami powstałymi na jego skutek. Jest to rozwiązanie dla skóry przetłuszczającej i nadwrażliwej, z drobnymi niedoskonałościami. Zabieg pomaga pozbyć się niewielkich zmarszczek. Efektem jest poprawa struktury skóry i skuteczna odnowa naskórka.
Jak wygląda zabieg?
Podczas zabiegu wiązka lasera skierowana na skórę przenika do jej głębszych warstw i dokonuje od kilkudziesięciu do kilkuset kolumnowych uszkodzeń. Takie działanie wspomaga szybszą regenerację i mobilizuje do produkcji elastyny i kolagenu. Najlepsze efekty uzyskuje się po powtórzeniu zabiegu nawet do pięciu razy. Przerwa między nimi nie powinna być krótsza niż dwa tygodnie i dłuższa niż osiem tygodni. W zależności od mocy lasera możliwe jest przeprowadzenie silnego resurfacingu (dogłębne i precyzyjne działanie), jak i lekkiego peelingu.
Odmłodzona i odświeżona skóra pełna blasku - efekty zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu skóra pacjenta może być zaczerwieniona i sprawiać wrażenie nadmiernie opalonej. Efekt ten ustępuje zazwyczaj po 3 dniach, a po tygodniu od wykonania zabiegu następuje złuszczanie naskórka. Szybka regeneracja ma miejsce dzięki natychmiastowej stymulacji fibroblastów, które aktywizują produkcję kolagenu i elastyny. W rezultacie skóra staje się odmłodzona, ujędrniona i odzyskuje pełnię blasku. Zabieg ten stosuje się także w celu likwidacji blizn, drobnych zmarszczek, przebarwień oraz stanów zapalnych. Peeling laserowy poprawi kondycję cery trądzikowej, pomoże pozbyć się zanieczyszczeń, zredukuje rozszerzone pory i zmniejszy nadmierny łojotok. Wyraźna poprawa kolorytu skóry i jej świetlistość widoczne są w przeciągu kilku dni po zabiegu.
Zalecenia przed i po zabiegu
Na miesiąc przed zabiegiem należy unikać ekspozycji na słońce, nie korzystać z depilacji woskiem, pęsetą czy depilatorem. Powinno się wstrzymać przed zabiegami złuszczającymi oraz odstawić antybiotyki, sterydy i środki fotouczulające. W dniu zabiegu zabrania się spożywania alkoholu. Po zabiegu niewskazane jest przebywanie na słońcu przez cały okres rekonwalescencji, korzystanie z sauny i basenu przez dwa tygodnie i stosowanie kosmetyków i zabiegów złuszczających przez miesiąc po zabiegu. Wskazane jest stosowanie kremów z wysokim filtrem (np. 50 SPF).
Peeling laserowy - przeciwwskazania
Należy pamiętać, że nie wszyscy mogą poddać się zabiegom z wykorzystaniem lasera. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są: ciąża i okres laktacyjny, tatuaże, choroby wątroby, cukrzyca, infekcje wirusowe i bakteryjne, znamiona barwnikowe. Osoby stosujące antybiotyki oraz leki moczopędne, antydepresyjne, hormonalne, tetracyklinowe czy doustne retinoidy, również nie powinny korzystać z peelingu laserowego.
Komentarze