31 lipca 2019

Nadwrażliwe zęby?

Kategoria: Aktualności

Nadwrażliwość zębów to nadmierna reakcja zęba na bodźce termiczne (zimne i ciepłe napoje i pokarmy), dotykowe, chemiczne (słodkie i kwaśne napoje i pokarmy) i osmotyczne. Objawia się krótkim i ostrym bólem. W leczeniu i zapobieganiu nadwrażliwości zębów kluczowa jest prawidłowa pielęgnacja, czyli odpowiednia pasta, szczoteczka i technika szczotkowania. 

Nadwrażliwe zęby?

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Zębina jest pokryta szkliwem w części koronowej i cementem w części korzeniowej utrata tkanek może prowadzić do jej odsłonięcia i powodować nadwrażliwość. Odsłonięcie zębiny może nastąpić w wyniku odsunięcia dziąsła (recesji dziąsła) lub utraty szkliwa.

Przyczyny nadwrażliwości zębów mogą być różne:

  • nieprawidłowa technika szczotkowania zębów np. zbyt twarda szczoteczka, używanie zbyt dużej siły podczas mycia zębów;
  • obecność płytki nazębnej – płytka zawiera w swoim składzie bakterie i kwasy przez nie produkowane, które silnie oddziałują na powierzchnie szkliwa powodując jego utratę;
  • niektóry procedury stomatologiczne np. wybielanie zębów, leczenie periodontologiczne, opracowywanie zębów pod korony protetyczne;
  • abfrakcja, czyli utrata szkliwa poprzez wady zgryzowe.

Wszystkie te czynniki powodują uraz, niszczenie i utratę tkanki dziąsła na drodze urazu mechanicznego, który prowadzi do obnażeniu cementu i odsłonięcia zębiny, czego konsekwencją jest nadwrażliwość zębów.

Pielęgnacja zębów nadwrażliwych

Zęby nadwrażliwe potrzebują specjalnej pielęgnacji, która zapobiegnie bólowi oraz zremineralizuje szkliwo. Kluczowa jest delikatność w higienie jamy ustnej, tak by chronić szkliwo przed mechanicznym starciem, a także przed kwasami produkowanymi przez płytkę nazębną.

Podstawą pielęgnacji powinna być pasta do zębów o delikatnej konsystencji, pozbawiona właściwości ściernych, dzięki czemu chroniona jest powierzchnia nadwrażliwych zębów. Takie właściwości ma ELGYDIUM Sensitive pasta do zębów w postaci żelu, która zawiera Chlorheksydynę, wspomagającą redukcję płytki nazębnej, co zwiększa skuteczność szczotkowania zębów nadwrażliwych oraz Fluorinol®, sprzyjający remineralizacji i ochronie szkliwa zębowego, co czyni je bardziej odpornym na działanie kwasów powodujących próchnicę.

Także szczoteczka do zębów powinna uwzględniać szczególne potrzeby zębów nadwrażliwych. Musi być ultra miękka i mieć włosie przystosowane do delikatnego dla szkliwa szczotkowania np. ELGYDIUM Clinic 15/100.

Higiena przestrzeni międzyzębowych jest szczególna ważna przy nadwrażliwości, dlatego do codziennej pielęgnacji  warto włączyć też płyn do płukania jamy ustanej ELGYDIUM Ochrona Szkliwa oraz nić dentystyczną ELGYDIUM Clinic z fluorem, które pomoże uporać się z pielęgnacją miejsc trudno dostępnej dla szczoteczki do zębów.

Prawidłowa i regularna pielęgnacja zębów nadwrażliwych pomoże zredukować dolegliwości w 98% przypadków*.

  • Pasta Elgydium Sensitive, cena ok. 18 zł
  • Szczoteczka Elgydium Clinic 15/100, cena ok. 16 zł
  • Płyn Elgydium z fluorem, cena ok. 17,5 zł
  • Nić dentystyczna Elgydium Clinic z fluorem, cena ok. 11 zł

*Test bezpieczeństwa i skuteczności przeprowadzony pod nadzorem lekarzy dentystów na 54 uczestnikach badania przez 28 dni

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ