Partner serwisu
25 lipca 2019

Jak dziegieć brzozowy jest wykorzystywany w kosmetyce?

Kategoria: Z życia branży

Dziegieć brzozowy znany jest i stosowany od tysięcy lat w kosmetyce i medycynie naturalnej. Ceniony jest za swoje niezwykłe właściwości antybakteryjne i dezynfekujące stosowany był głównie w leczeniu chorób skóry. Jakie jeszcze właściwości posiada olej dziegieć brzozowy?

Jak dziegieć brzozowy jest wykorzystywany w kosmetyce?

Co to jest dziegieć brzozowy?

Dziegieć brzozowy (zwany również smołą drzewną) to ciemna, prawie czarna, lepka i tłusta maź o ostrym, mocnym i bardzo nieprzyjemnym zapachu, który przypomina smołę drzewną zmieszaną z benzyną i oscypkiem. Otrzymywany jest podczas suchej destylacji drewna, kory, torfu lub węgla. Sucha destylacja natomiast polega na podgrzewaniu wymienionego materiału bez dopływu powietrza w temperaturze od 400 do 1000 stopni Celsjusza.

Dziegieć brzozowy - Skład

Skład chemiczny dziegciu brzozowego jest bardzo złożony i nie jest on do końca poznany. Zawiera między innymi: betulinę, gwajakol, benzen, ksylen, fenol, a także substancje żywiczne, kwasy organiczne, fitoncydy.

Toksyczność dziegciu

W 1915 roku udowodniono silnie toksyczne i nierzadko rakotwórcze właściwości substancji takich jak: enzopiren, pochodne fenantrenu, chryzenu, antracenu, dibenzoakrydyny, stilbenu, chinoliny, aminonaftalenu, które wchodzącą w skład dziegciu. Występują one zarówno w dziegciach roślinnych jak i mineralnych (węglowych, maź pogazowa). Wyżej wymienione substancje toksyczne i rakotwórcze zawierają dziegcie słabo oczyszczone. Oznacza to, że należy bardzo dokładnie czytać skład kosmetyków, kupować wyłącznie certyfikowane kosmetyki z naturalnym dziegciem brzozowym (jest najbezpieczniejszy) lub naturalnym ekstraktem dziegciowym oraz całkowicie zrezygnować z preparatów niewiadomego pochodzenia.

Dziegieć brzozowy - Właściwości lecznicze

Składnik ten wykazuje silne działanie antyseptyczne, przeciw pasożytnicze i przeciwbakteryjne. Wspomaga pracę serca, oczyszcza organizm z pasożytów oraz ze szkodliwych produktów przemiany materii. Może też wpływać na neutralizację negatywnych skutków chemioterapii. Ponadto dziegieć brzozowy znajduje swoje zastosowanie w leczeniu zaburzeń metabolicznych i niestrawności. Łagodzi też wszelkie uporczywe swędzenie skóry, wysypkę skórną, świerzb, grzybicę skóry, egzemę i łuszczycę, a także ropiejące rany, siniaki, odparzenia, odmrożenia i odleżyny.

Właściwości kosmetyczne dziegciu brzozowego

W kosmetyce dziegieć brzozowy doceniany jest za niezwykłą skuteczność w oczyszczaniu skóry. Świetnie zmniejsza ilość zaskórników, reguluje poziom sebum, zmiękcza i wygładza skórę oraz zmniejsza rozszerzone pory. Dodatkowo wspomaga leczenie trądziku, zapobiega powstawaniu ropnych wyprysków, wzmacnia cebulki włosowe, eliminuje łupież oraz zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów. Ponadto leczy owrzodzenia, grzybicze choroby skóry i łagodzi wszelkie stany zapalne skóry.

Więcej na blog.sanaja.pl

źródło: blog.sanaja.pl
fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ