O włos od pięknych włosów
Do rozczesywania szczotka, do prostowania temperatura powyżej 230 stopni, a do mycia szampon dobrany do łodygi włosa – to tylko przykłady błędów popełnianych podczas pielęgnacji włosów. Przeczytaj, które jeszcze niby niepozorne nawyki nie pozwalają Ci na posiadania pięknych włosów.

Liczba, kolor oraz grubość naszych włosów jest uwarunkowana genetycznie. Pierwsze zawiązki włosa powstają w części głowowej zarodka na samym początku życia płodowego i intensywnie rozwijają się przez cały okres ciąży. W pełni wykształcone włosy pojawiają się około 5-6 miesiąca życia płodowego i nazywane są meszkiem płodowym (lanugo). Pod koniec ciąży włos ulega przekształceniu w meszek pierwotny (vellus), z którym dziecko przychodzi na świat.
Niezmienna przez cały okres naszego życia liczba mieszków włosowych tworzy się już na etapie życia płodowego. Zmianie natomiast może ulec kolor włosów, ich struktura, grubość czy ich liczba produkowana przez pojedynczy zespół włosowy, w zależności od m.in.:
- etapu życia (dzieciństwo, dojrzewanie, dorosłość),
- uwarunkowań genetycznych,
- funkcjonowanie gospodarki hormonalnej,
- ilości składników odżywczych dostarczanych z pożywieniem,
- przebytych chorób, a co za tym idzie leczenie,
- pielęgnacji włosów.
O ile na 5 pierwszych czynników nie mamy większego wpływu, to sposób pielęgnacji skóry głowy i włosów zależy już tylko od nas. Warto więc wykorzystać ten fakt i wyeliminować wszystkie nawyki, które są dla nas niekorzystne i dzielą nas od posiadania pięknych włosów.
Chemiczne uszkodzenia włosów
Polegają na powierzchownej lub trwałej zmianie struktury włosa poprzez nieprawidłowo wykonane zabiegi fryzjerskie, tj. koloryzacja, rozjaśnianie czy trwała ondulacja. Mogą one uszkadzać włos na skutek zachodzących reakcji egzotermicznych związanych z uwalnianiem tlenu. Zbyt wysokie stężenie nadtlenku wodoru lub zbyt długi jego kontakt z włosem może trwale uszkodzić strukturę keratyny, zmniejszając sprężystość włosa, a co za tym idzie odporność na rozerwanie. W przypadku trwałej ondulacji do uszkodzenia dochodzi na skutek kontaktu włosa z kwasem tioglikolowym, który trwale rozrywa mostki siarczkowe występujące we włosie, co zmienia ich kształt. Oznacza to, że struktura włosa już nigdy nie wróci do formy sprzed zabiegu. Przez takie działanie włosy są osłabione i nadmiernie wysuszone.
Więcej lupakosmetyczna.pl
Komentarze