Partner serwisu
04 stycznia 2019

Jak pielęgnować twarz dojrzałej kobiety?

Kategoria: Aktualności

Zmieniający się wiek to nie tylko coraz większe doświadczenie, ale również liczne fizyczne oznaki starzenia się organizmu. Kobiety, które są szczególnie obarczone społecznymi standardami piękna, niejednokrotnie bardzo źle znoszą coraz mniej napiętą skórę na twarzy i pojawiające się zmarszczki. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możemy na długo zachować młodzieńczą gładkość cery oraz zdrowy, promienny wygląd. Ale jak to zrobić?

Jak pielęgnować twarz dojrzałej kobiety?

Zmieniający się wiek to nie tylko coraz większe doświadczenie, ale również liczne fizyczne oznaki starzenia się organizmu. Kobiety, które są szczególnie obarczone społecznymi standardami piękna, niejednokrotnie bardzo źle znoszą coraz mniej napiętą skórę na twarzy i pojawiające się zmarszczki. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możemy na długo zachować młodzieńczą gładkość cery oraz zdrowy, promienny wygląd. Ale jak to zrobić?

Już po przekroczeniu 25 roku życia możemy zauważyć, że cera nie jest już tak samo młodzieńcza jak dawniej. Jej możliwości regeneracyjne ulegają obniżeniu, przez co z każdym rokiem staje się nieco mniej napięta, elastyczna i promienna. I choć przed 30 zmiany te są na tyle niewielkie, że łatwo je przeoczyć, to w okolicach 45 lub 50 roku życia wiele pań zaczyna skarżyć się na stan swojej skóry. Na szczęście żyjemy w czasach, w których nie brakuje nam wiedzy na temat prawidłowego pielęgnowania skóry, a także rozmaitych kosmetyków i zabiegów, które nam to ułatwiają.

Mniej więcej po 50 roku życia w naszym ciele spada ilość estrogenów, czyli kobiecych hormonów płciowych. W efekcie możemy zaobserwować także zmiany w strukturze skóry, która staje się cieńsza, mniej elastyczna, sucha i wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Zmniejszone ukrwienie powoduje, że cera gorzej przyswaja składniki odżywcze, a z powodu zaniku włókien kolagenowych pojawia się coraz więcej zmarszczek. Jako że z wiekiem spada tempo metabolizmu komórkowego, nasz naskórek ma coraz mniejsze zdolności odnowy.

Choć każdego z nas prędzej czy później dopadają wszystkie te niedogodności, istnieje kilka czynników, które wpływają na tempo starzenia się naszej skóry. Do rzeczy przyspieszających ten proces należą m.in. przesuszenie cery, błędy w pielęgnacji i oczyszczaniu twarzy, częste opalanie (zwłaszcza, jeśli nie stosujemy filtrów ochronnych), stres, palenie papierosów, picie alkoholu, a także dieta bogata w cukry i uboga w tłuszcze nienasycone. Przyjmuje się również, że najszybciej starzeje się skóra wrażliwa, sucha i skłonna do alergii. Jako że jest cieńsza i ma niedobór warstwy lipidowej, słabiej broni się przed czynnikami zewnętrznymi, szybciej ulega odwodnieniu i jest bardziej podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz podrażnienia.

Oczywiście, nie oznacza to, że stan naszej cery jest niezależny od nas. Przeciwnie: nasze świadome działania oraz codzienna pielęgnacja mogą w znaczny sposób spowolnić procesy starzenia i sprawić, że nasza skóra będzie wyglądała pięknie pomimo upływu lat. Ale jak to zrobić?

Jednym z głównych czynników sprzyjających powstawaniu oznak upływającego czasu jest ekspozycja na słońce. Nie dość, że mocna opalenizna postarza nas optycznie, to jeszcze promienie słoneczne wysuszają skórę i powodują przebarwienia. Aby zapobiec tym negatywnym efektom, warto zawsze przed wyjściem z domu nakładać na twarz krem z wysokim filtrem (co najmniej SPF 25). Oprócz tego należy codziennie się wysypiać (sen dorosłej osoby powinien trwać co najmniej 7 godzin), pić odpowiednie ilości wody, zdrowo się odżywiać i nie unikać aktywności fizycznej, szczególnie tej na świeżym powietrzu.

Aby wygładzić skórę, poprawić jej ukrwienie i dodatkowo zmniejszyć widoczność już istniejących zmarszczek, należy wykonywać regularny peeling. Dokładne oczyszczenie skóry i pozbycie się martwych komórek naskórka przygotowuje twarz na przyjęcie substancji odżywczych. Choć nawilżanie jest bardzo ważne i stanowi podstawę pielęgnacji skóry w każdym wieku, nie możemy zapominać także o dostarczaniu swojej cerze substancji odżywczych. Szczególnie pożądanymi składnikami kremów do skóry dojrzałej są:
– retinol, czyli witamina A – regeneruje głębsze warstwy skóry i wspomaga złuszczanie obumarłego naskórka;
– witamina E – zwalcza wolne rodniki;
– witamina C – rozjaśnia, redukuje przebarwienia i przeciwdziała zmarszczkom;
– fitoestrogeny – składniki podobne do hormonów pochodzenia roślinnego, zawarte m.in. w soi, kukurydzy, pszenicy oraz ryżu, działają kojąco, nawilżająco i oczyszczająco;
– kwas hialuronowy – wypełnia przestrzenie międzykomórkowe, wygładzając i uelastyczniając skórę;
– kolagen – wygładza zmarszczki;
– kwasy owocowe – oczyszczają i redukują przebarwienia, wspomagają wchłanianie substancji odżywczych.

Kurację kremem warto wspomagać stosowaniem skoncentrowanego serum, np. z witaminą C. Nie można również zapominać o odpowiednio dobranym kremie pod oczy – skóra w tym miejscu jest wyjątkowo cienka i delikatna, przez co jest najbardziej podatna na efekty upływu czasu.

Nawet zdrowa cera z pewnością wiele zyska na zabiegach wykonywanych w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym. Nie musimy od razu posiłkować się medycyną estetyczną – czasami wystarczy dobra maska lub kuracja, a nasza skóra natychmiast wygląda znacznie lepiej niż przed wizytą. Świetnie sprawdzą się takie zabiegi jak mikrodermabrazja (która złuszcza, dotlenia i stymuluje produkcję kolagenu), masaż twarzy, sonoforeza czy mezoterapia.

źródło: Calluna Medica
fot. 123RF.com/zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ