Partner serwisu
24 kwietnia 2018

Ocalić zasoby naturalne, ocalić czyste powietrze – AVON działa ekologicznie

Kategoria: Z życia branży

Opakowania po ulubionych kosmetykach: tubki, słoiczki, saszetki. Do tego drewniane palety i folia zabezpieczająca, czyli opakowania wykorzystane do transportu kremów, szamponów i balsamów. I jeszcze papierowe kartoniki oraz etykiety. Wszystkie wyglądają pięknie, czynią nasze życie łatwiejszym, ale jednocześnie ich produkcja zużywa cenne zasoby naturalne. Działająca lokalnie firma AVON Operations Polska postanowiła na swoim przykładzie zbadać, jak recykling pomaga oszczędzać zasoby naturalne. I ma konkretne wyniki.

Ocalić zasoby naturalne, ocalić czyste powietrze – AVON działa ekologicznie

Zsumowaliśmy wszystkie opakowania poddane przez nas recyklingowi i okazało się, że oszczędzamy tysiące ton zasobów – mówi z dumą Christof Vollstedt Dyrektor Fabryki AVON Operations Polska. Ile dokładnie? W samym tylko 2016 roku liczba ta wyniosła 8648 ton surowców pierwotnych. To tyle, ile masa startowa 15 samolotów typu Airbus380! Te wyniki potwierdza INTERSEROH Organizacja Odzysku Opakowań, zajmująca się recyklingiem i odzyskiem odpadów opakowaniowych dla AVON.

Tworzywa sztuczne, choć są ich setki, w popularnym obiegu są wspólnie nazywane plastikiem. Produkcja plastiku wymaga ropy naftowej. Jej wydobycie pociąga zaś za sobą zużycie wody oraz emisję gazów cieplarnianych 

wyjaśnia Krzysztof Hornicki, ekspert ds. ochrony środowiska w Interseroh Polska.

Jednak odpady z tworzyw sztucznych poddane recyklingowi nie naruszają zasobów ropy i potrzebują znacznie mniej innych surowców, aby zmienić się w nowe plastikowe produkty. To właśnie oszczędność zasobów wynikająca z recyklingu 

dodaje Hornicki.

Podobnie sytuacja wygląda z pozostałymi surowcami – papierem, aluminium, szkłem. Ich produkcja pierwotna, czyli oparta na wycince drzew oraz pozyskiwaniu z ziemi boksytu i piasku kwarcowego, jest dużym obciążeniem dla środowiska. Tymczasem równie dobre efekty można osiągnąć, przetwarzając raz już wyprodukowane opakowania z papieru, aluminium i szkła.

Aby uzyskać wiarygodne dane na temat swoich rezultatów ekologicznych, AVON poddaje się certyfikacji w ramach projektu resources SAVED prowadzonego przez Interseroh. Dzięki metodzie przeliczania, opracowanej przez renomowany Instytut Fraunhofer UMSICHT, można sprawdzić, ile zasobów naturalnych pozostaje nienaruszonych dzięki recyklingowemu wysiłkowi konkretnej firmy.

Poza masą oszczędzonych zasobów, certyfikat podaje też, o ile udało się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych dzięki proekologicznym działaniom. W 2016 roku AVON Operations Polska ograniczyła emisję gazów cieplarnianych o 1643 tony. Takie liczby trudno sobie wyobrazić, ale jeśli założymy, że przeciętny kierowca jeżdżąc na co dzień samochodem w ciągu roku wyemituje 2645 kg gazów cieplarnianych, łatwo zobaczyć, że wysiłek AVON niweluje negatywny wpływ 621 aut.

Na jednym końcu łańcucha życia opakowań jest wydobycie surowców, czyli nasza rola jako producenta, aby tych zasobów wydobywać jak najmniej. Na drugim końcu jest przetwarzanie odpadów opakowaniowych – tutaj szczególnie ważna jest rola konsumentów, bo właśnie odpowiednie segregowanie odpadów pozwala je skutecznie poddać recyklingowi. Oddzielenie tworzyw od szkła i papieru sprawia, że poszczególne strumienie odpadów są czyste i łatwiej wykorzystać je ponownie

mówi Christof Vollstedt z AVON Operations Polska.

Wyniki działają na wyobraźnię: nienaruszone zasoby naturalne o masie 15 samolotów, zniwelowanie wpływu ponad 600 aut na atmosferę. To nasz wspólny wysiłek!

podkreśla Christof.

źródło: Informacja prasowa
fot. Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ