Partner serwisu
Tylko u nas
29 listopada 2018

Z podwójną siłą. Rozmowa ze Sławomirem Adamiakiem, wiceprezesem Medana Pharma S.A

Kategoria: Artykuły z czasopisma

– Moce produkcyjne, którymi dziś dysponujemy, już są wykorzystywane w 100%. Stąd decyzja właściciela firmy i zarządu o inwestowaniu w nowy oddział produkcyjny, który powstaje już od roku. Uruchomienie planowane jest na połowę 2019 r. To pozwoli zwiększyć moce produkcyjne Medany aż dwukrotnie – mówi Sławomir Adamiak, wiceprezes Medana Pharma S.A.
 

Z podwójną siłą. Rozmowa ze Sławomirem Adamiakiem, wiceprezesem Medana Pharma S.A

•    Trwa rozbudowa zakładu Medana w Sieradzu. Czym była zainspirowana? Jaki będzie jej efekt?

Cały czas inwestujemy w Medanie. Wytwarzamy ponad 100 produktów, jeżeli chodzi o różne substancje aktywne, a ponad 500 w różnych wersjach opakowaniowych. Mamy duże portfolio, jak na firmę tej wielkości. Rynek rośnie nam średnio od 6 do 10% rocznie, patrząc przekrojowo na kilka ostatnich lat. W związku z tym moce produkcyjne, którymi dziś dysponujemy, są już wykorzystane w 100%. Stąd decyzja właściciela firmy i zarządu o inwestowaniu w nowy oddział produkcyjny, który powstaje już od roku. Uruchomienie planowane jest na połowę 2019 r. To pozwoli zwiększyć moce produkcyjne Medany aż dwukrotnie.

•    A jakie są moce produkcyjne Medany na dziś?

Są na poziomie około 50 mln opakowań rocznie. Medana po ukończeniu trwającej inwestycji osiągnie zdolność produkcyjną około 100-120 mln opakowań w ciągu roku. Mówię zarówno o lekach płynnych niesterylnych, jak i o kapsułkach miękkożelatynowych. Nowo budowany obiekt będzie przeznaczony dla produktów płynnych niesterylnych, czyli dla roztworów, zawiesin i syropów. Poziom inwestycji w Medanę w ostatnim okresie to około 200 mln zł. Budujemy również całą infrastrukturę – np. magazyn o pojemności ok. 10 tys. miejsc paletowych. Inwestujemy w rozwój firmy, która już teraz jest jedną z czołowych w regionie. To jest dobry sygnał dla mieszkańców Sieradza – mogą liczyć, że znajdą tutaj pracę. Przy takim tempie zmian i wzroście produkcji w najbliższym czasie planujemy zatrudnić 50-60 osób, które będziemy kształcić i uczyć pracy w sektorze farmaceutycznym.

•    Wszyscy nowo zatrudnieni przejdą szkolenia?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wymagania, jakie stawia farmacja przed każdym pracownikiem, są wysokie i odpowiednie przeszkolenie czy wsparcie są konieczne. Każdego pracownika przygotujemy do tego, aby mógł spełnić wymagania, jakie stawia praca w zakładzie farmaceutycznym.

•    W farmacji dużo mówi się o problemie z zatrudnianiem wykwalifikowanych kadr.

Na rynku polskim w ostatnim czasie można zaobserwować kłopot z zatrudnieniem pracowników o wysokich kompetencjach, gotowych do podjęcia pracy w tak wymagających warunkach, jakie panują np. w produkcji farmaceutycznej. To nie jest problem tylko w naszej branży, ale radzimy sobie z tym. Wdrożyliśmy szereg programów, nauk kompetencyjnych, śledzimy rynek płac – Medana nie odstaje pod względem wynagrodzeń od innych firm. Powiedziałbym wręcz, że jesteśmy może o krok lub pół kroku przed rynkiem płac w naszym kraju. Nasze działy HR tego pilnują i reakcja firmy na zmiany rynkowe jest szybka i precyzyjna.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że przy tak dużych wymaganiach, jakie panują w farmacji, na rynku nie ma pracowników, którzy „od ręki” będą gotowi do realizacji zadań produkcyjnych. Powstały programy szkoleniowe, które zachęcają do aplikowania do pracy w całej Grupie Polpharma, nie tylko w Medanie, czyli do zmierzenia się z wyzwaniem jakim jest praca w przemyśle farmaceutycznym. Przynosi to efekty, ponieważ stale pozyskujemy nowych, ambitnych, zdolnych pracowników. Jestem przekonany, że osoby, które przejdą przez okres adaptacji, w późniejszym etapie są zadowolone z wybranej ścieżki kariery. Cała Grupa Polpharma oferuje bardzo szeroki wachlarz socjalny dla zatrudnionych. Jesteśmy nagradzani jako dobry pracodawca w Polsce. To się nie bierze znikąd. Mamy do zaproponowania szeroką ofertę benefitów pozapłacowych, co jest doceniane. Coraz częściej młodzi ludzie, przychodząc do pracy po ukończeniu szkoły, zwracają na to uwagę. Myślę, że oferta Grupy Polpharma jest na wysokim poziomie i wyznacza trendy na rynku pracy.

•    Podczas Dnia Otwartego Medany była możliwość zwiedzenia różnych oddziałów zakładu produkcyjnego. Wśród odwiedzających było sporo najmłodszych mieszkańców Sieradza. Liczy pan na to, że te dzieci, kiedyś jako dorośli, będą chciały podjąć pracę w Medanie?
Jestem przekonany o tym, że te małe dzieci kiedyś w znacznej części zainteresują się Medaną, bo to jest stabilny pracodawca na rynku sieradzkim. Przez wiele lat budowaliśmy renomę. W tej lokalizacji produkcja farmaceutyczna trwa nieprzerwanie od ponad 30 lat. Nie trzeba pytać mieszkańca Sieradza, czy zna Medanę. Zna. I wie, że to jest dobra, renomowana firma, która zawsze miała bardzo dobrą markę na rynku. Od momentu, kiedy weszła do Grupy Polpharma, jestem przekonany o tym, że wartość tej marki jeszcze bardziej się umocniła. 

Rozmowa ze Sławomirem Adamiakiem, wiceprezesem Medana Pharma S.A. opublikowana została również w nr 4-5 magazynu Przemysł Farmaceutyczny.
 

fot. Medana
Polecam na początek
2018-11-30
„Powiedziałbym wręcz, że jesteśmy może o krok lub pół kroku przed rynkiem płac w naszym kraju” dotyczy się tylko i wyłącznie nowo zatrudnionych pracowników. Pracowników ze stażem pracy już niestety nie. Ogromny plus to socjal i atmosfera (ale to już nie w każdym dziale). Na dzień dzisiejszy problem z zatrudnieniem. Więcej osób odchodzi niż jest zatrudnianych.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ