Partner serwisu
05 kwietnia 2019

Podstawy pielęgnacji włosów

Kategoria: Z życia branży

Włosy są nieustannie narażone na uszkodzenia chemiczne, fizyczne i mechaniczne spowodowane przez inwazyjne zabiegi fryzjerskie, środki do stylizacji włosów, wysokie temperatury generowane przez suszarkę i prostownicę, a także intensywne szczotkowanie. Wpływ na kondycję włosów mają również szkodliwe czynniki środowiska zewnętrznego, takie jak wiatr, mróz, promieniowanie UV czy zanieczyszczenia, a do nich nadmiernego osłabienia i wypadania mogą przyczynić się również stres, nieprawidłowa dieta, zaburzenia hormonalne oraz choroby. Odpowiednio dobrana pielęgnacja dostosowana do konkretnego typu i porowatości  włosa, uwzględniająca równowagę proteinowo-emolientowo-humektantową (tzw. PEH) oraz regularny peeling skóry owłosionej głowy powinny znacząco wpłynąć na poprawę kondycji włosów. Warto rozważyć również wizytę u trychologa, który za pomocą specjalistycznego sprzętu i fachowej wiedzy oceni stan włosów i skóry głowy.

Podstawy pielęgnacji włosów

Równowaga proteinowo-emolientowo-humektantowa a porowatość włosów

Wbrew pozorom, utrzymanie równowagi PEH wcale nie polega na stosowaniu jednakowej ilości produktów bazujących na składnikach nawilżających, proteinach i olejach. Kluczem do dobrania odpowiednich proporcji jest określenie typu porowatości włosów. Włosy wysokoporowate, o otwartej łusce, wykazujące skłonność do nadmiernego absorbowania wilgoci z otoczenia, suche i łamliwe będą potrzebowały innych ilości humektantów, emolientów i protein niż włosy niskoporowate, charakteryzujące się domkniętą łuską, dzięki której są zazwyczaj proste i lśniące.

Jak sprawdzić porowatość włosów? Wystarczy umieścić włos w szklance wody i odczekać około 5 min. Im bardziej utonie, tym większa porowatość włosów. Jeśli całkiem spadnie na dno, oznacza to, że jego łuski są bardzo rozchylone i szybko chłonie on wodę. Jest zatem wysokoporowaty. Średnioporowate włosy nurkują mniej więcej do połowy, a niskoporowate pływają po powierzchni lub tylko nieznacznie się zanurzają (zamknięte łuski nie pozwalają im szybko nasiąknąć wodą).

I Filary równowagi PEH

1. Emolienty – oleje roślinne o działaniu natłuszczającym i odżywczym, dopasowane do typu włosa. Tworzą ochronną warstwę – okuluzję, która zabezpiecza przez nadmiernym parowaniem wody, rozdwajaniem końcówek oraz czynnikami zewnętrznymi. W składzie INCI produktu zawsze na końcu nazwy występuje słowo „oil”, np. Cocos Nucifera (Coconut) Oil – olej kokosowy, albo Ricinus Communis Seed Oil – olej rycynowy. Oprócz korzystania z emolientowych szamponów, mydeł do włosów i odżywek warto zwrócić uwagę na:

a) serum olejowe – gotowy produkt z mieszanką różnych olejów, których właściwości nawzajem się uzupełniają. Wartościowe serum do włosów powinno składać się wyłącznie z samych olejów, ewentualnie dodatków przeciwutleniaczy i konserwantów w celu wydłużenia trwałości kosmetyku i zabezpieczenia przez jełczeniem. Stosowane bez spłukiwania na końcówki włosów, albo jako maska: codziennie jedną/dwie krople serum delikatnie wmasować we włosy (minimalna ilość zaaplikowanego kosmetyku zapewni odżywienie bez efektu przetłuszczenia)


b) serum silikonowe – posiada te same właściwości ochronno-wygładzające co oleje roślinne, ale bez aspektu odżywczego. Sera silikonowe stosowane są na końcówki włosów w celu ich zabezpieczenia przed rozdwajaniem, a dodatek silikonów w szamponach i odżywkach daje tymczasowy efekt wygładzonych włosów. Tymczasowy, ponieważ silikony w żaden sposób nie wpływają na poprawę kondycji  włosa. Wymycie ich z powierzchni sprawi, że włos powróci do swojego stanu początkowego. W składzie INCI substancje te kończą się najczęściej przyrostkami -siloxane, -silicone, -methicone, np. Cyclomethicone, Dimethicone. 

2. Humektanty – substancje nawilżające o właściwościach wiążących i zatrzymujących wodę z otoczenia. Bezpieczne i w pełni wskazane przy codziennej pielęgnacji włosów, a szczególnie tych wysokoporowatych z tendencją do puszenia się, plątania i elektryzowania. W szamponach, odżywkach i mgiełkach ochronnych wykorzystywane są takie składniki, jak: miód, aloes, gliceryna, kwas hialuronowy, d-pantenol, mocznik, które w składzie INCI znajdują się odpowiednio pod nazwą: Mel, Aloes Barbadensis (Aloe vera), Glycerin, Hyaluronic Acid, Panthenol, Urea.

3. Proteiny – białka składające się z wielu aminokwasów, mają możliwość wbudowania się w ubytki włosa co wpływa na odnowę i wygładzenie jego struktury. Szczególnie przydatne do regeneracji włosów zniszczonych farbowaniem chemicznym oraz ondulacją. Proteiny klasyfikuje się na dwie grupy w zależności od pochodzenia:  roślinne: proteiny pszeniczne, owsiane, sojowe, kukurydziane, ryżowe; zwierzęce: jedwab, keratyna, kolagen, żółtko jaja. 

Bardzo istotna jest częstotliwość wykorzystywania protein w codziennej pielęgnacji włosów, ponieważ nadmiar tych składników może prowadzić do przeproteinowania włosów. Jest to efekt odwrotny od zamierzonego: włosy zamiast wyglądać na wygładzone i zdrowe stają się spuszone i suche. W zależności od rodzaju włosa zazwyczaj bezpieczną częstotliwością będzie stosowanie raz na tydzień lub dwa tygodnie maski proteinowej w formie gotowego produkt lub przyrządzonego samodzielnie (np. maska proteinowa z żółtka jaja). Do kompleksowej pielęgnacji warto dodać szampon lub odżywkę z proteinami roślinnymi, albo ochronną mgiełkę do włosów. 

II Codzienna pielęgnacja i stylizacja włosów

1. Mycie – częstotliwość mycia należy dopasować do indywidualnych potrzeb, może to być codziennie lub co pięć dni. Problem przetłuszczających się włosów jest najczęściej związany z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych owłosionej skóry głowy (co może prowadzić do łupieżu, albo łojotokowego zapalenia skóry) oraz z obsesyjnym dotykaniem i układaniem włosów w ciągu dnia.

Szampony w płynie, kostce; mydła do włosów – zawierają substancje myjące (tzw. surfaktanty, środki powierzchniowo-czynne), które wytwarzają pianę i w ten sposób oczyszczają włosy i skórę głowy z łoju, zanieczyszczeń, martwego naskórka oraz resztek kosmetyków. Należy mieć na uwadze, że ilość piany nie jest wyznacznikiem efektywności działania szamponu, przykładowo kosmetyki dla dzieci mają niski potencjał pianotwórczy ze względu na użycie delikatnych surfaktantów.

Więcej na blogu 4szpaki.pl

źródło: 4szpaki.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ