Partner serwisu
02 stycznia 2024

Wyższe koszty leków recepturowych, refundacje i nocne dyżury od 1 stycznia

Kategoria: Aktualności

Wraz z nadejściem 2024 roku, apteki w Polsce będą podlegać nowym przepisom, wprowadzającym zarówno korzyści, jak i wyzwania zarówno dla pacjentów, jak i farmaceutów. Zmiany obejmują koszty leków recepturowych, nową listę leków refundowanych oraz finansowanie nocnych dyżurów.

Wyższe koszty leków recepturowych, refundacje i nocne dyżury od 1 stycznia

Koszty leków recepturowych

Od 1 stycznia 2024 roku pacjenci mogą spodziewać się wyższych kosztów leków recepturowych. Zmiany w przepisach nakładają na nich obowiązek dopłacania różnicy pomiędzy ceną surowców farmaceutycznych a limitem finansowania. Nowe zasady przypominają te stosowane dotychczas przy refundowanych lekach gotowych. Pacjent płaci ryczałt, a także ewentualną różnicę, jeśli cena surowców przewyższa limit finansowania.

Te zmiany mają na celu dostosowanie opłat do rzeczywistych kosztów produkcji leków recepturowych. W praktyce oznacza to, że wybierając droższy lek, pacjent będzie musiał dopłacić do niego z własnej kieszeni.

Finansowanie nocnych dyżurów

Ważną zmianą jest również wprowadzenie finansowania nocnych dyżurów aptek przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Przez lata pacjenci byli obciążani opłatą dyspensyjną za ekspedycję leków w porze nocnej. Teraz NFZ pokryje koszty dyżurów, co oznacza, że pacjenci nie będą już musieli płacić dodatkowej opłaty za leki wydawane w nocy, w dni wolne od pracy czy święta.

Apteki zawierają umowy z NFZ, które obejmują wynagrodzenie ryczałtowe. Kwota ta wynosi 3,5% minimalnego wynagrodzenia za pracę i ma być proporcjonalna do faktycznego czasu trwania dyżuru.

Nowa lista leków refundowanych

Od 1 stycznia 2024 roku pacjenci zyskają dostęp do nowej listy leków refundowanych. Zmiany obejmują powrót dapagliflozyny, której zakres zastosowania rozszerza się także na niewydolność serca i nerek. Nowością jest także lek Orgovyx w leczeniu hormonozależnego raka gruczołu krokowego.

Dodatkowo, pacjenci skorzystają z refundacji leku Kerendia, zawierającego finerenon, używanego w leczeniu przewlekłej choroby nerek. Lista refundacyjna obejmie również szczepionkę przeciwko półpaścowi dla osób powyżej 65. roku życia oraz nowe terapie w hematoonkologii, nowotworach układu endokrynnego i chorobach rzadkich.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ